Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
dodał: admin    opublikowano: 2023-12-14    przeczytano: 1776
kategoria: Wykłady - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada
podkategoria: Społeczeństwo - varnaśrama-dharma
 
Powrót >>>     
 
Zgodnie Z Cywilizacją Wedyjską, Istnieje Podział Na Cztery Grupy Społeczne
 

Lecture on BG 2.1-5 -- Germany, June 16, 1974

To była rozmowa pomiędzy Arjuną i Kryszną na polu bitewnym Kuruksetra. Jej temat dotyczył tego, że pomimo ogłoszenia bitwy, kiedy Arjuna się zorientował że "Po drugiej stronie znajdują się moi krewni", jak mógł ich zabić? Kryszna stwierdził, że "Każdy musi wykonywać przypisane obowiązki bez rozważania osobistych za i przeciw." Zgodnie z cywilizacją Wedyjską, istnieje podział na 4 grupy społeczne. Ten podział jest naturalny i obecny w każdej części świata. Można go porównać do naszego ciała, w którym rozróżniamy głowę, ręce, brzuch i nogi. Podobnie, w społeczeństwie musi istnieć klasa ludzi, która będzie stanowić mózg, inna która będzie je chronić od zagrożeń, jeszcze inna będąca ekspertami w produkcji zbóż, mleka i w zakresie ochrony krów. Ostatnia grupa ludzi, ta niewykształcona, która ani nie jest w stanie zapewnić ochrony społeczeństwa, ani wytworzyć zbóż, ani zająć się opieką nad krowami, to siudrowie: jeżeli weźmiemy pod uwagę ciało, to nie możemy pominąć głowy, rąk, brzucha lub kończyn.

Tak więc Arjuna należał do klasy ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo społeczeństwa. Zatem kiedy odmówił walki, Kryszna poinstruował go: "twoim obowiązkiem jest walczyć". Zasadniczo, zabijanie jest surowo potępiane, ale w obliczu zagrożenia wroga nie jest uważane za grzech. Przeciwne wojska na bitwie pod Kuruksetrą stały się najeźdzcą strony Arjuny. Tak wyglądało przygotowanie do Bhagavad-gity. Prawdziwym jej celem jest jednak oświecenie Arjuny w tematach duchowych. Oznacza ono przede wszystkim wiedzę na temat ducha. Jeśli nie wiemy czym jest duch, jakie może być nasze duchowe zrozumienie? Ludzie na ogół za bardzo zajęci są cielesną koncepcją. To jest nazywane materializmem. Jeśli jednak zrozumiemy czym jest duch i działamy zgodnie z taką wiedzą, to jest nazywane duchowością. Arjuna wahał się walczyć z przeciwną stroną ponieważ był z nią spokrewniony. 

Kryszna przeprowadził z Arjuną przyjacielską rozmowę. Dlatego, gdy Arjuna zauważył, że taki nastrój nie sprzyjał rozwiązaniu jego dylematów, stał się uczniem Kryszny. Podporządkował się Mu: "sisyas te 'ham sadhi mam prapannam" (BG 2.7): "Mój drogi Kryszno, jak dotąd rozmawiamy jako przyjaciele. Ale teraz staję się Twoim uczniem. Poucz mnie łaskawie. Dlatego, od tego momentu, Kryszna naucza Arjunę jak następuje: "sri-bhagavan uvaca." Tu jest powiedziane... Kto mówi do Arjuny? Autor Bhagavad-gity. Bhagavad-Gita została wygłoszona przez Krysznę. To była rozmowa pomiędzy Kryszną i Arjuną i została zapisana przez Vyasadevę. Później ukazała się w postaci książki. Tak jak my rozmawiamy, jest to nagrywane, a później publikowane jako książka. Dlatego w Bhagavad-gicie jest zwrot: "bhagavan uvaca." Vyasadeva zapisuje. Nie twierdzi on, że "ja mówię." Orzeka, bhagavan uvaca- "I Najwyższa Osoba Boga powiedział."        

 

http://vanipedia.org/wiki/PL/Prabhupada_0230_-_Zgodnie_Z_Cywilizacja_Wedyjska,_Istnieje_Podzia%C5%82_Na_Cztery_Grupy_Spoleczne

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
             
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Zwierzęta pobożne i grzeszne
(23-04-2024 21:19:56)
 
Re: Indradyumna Swami
(27-03-2024 13:32:32)
 
KUPIĘ Śrimad Bhagavatam, Canta 01-07
(23-02-2024 13:12:45)
 
Re: Przemyslenia na temat Harinama Sankirtana
(31-01-2024 19:22:28)
 
Nie jesteśmy wegetarianami ani nie-wegetarianami
(19-01-2024 18:59:38)
 
Re: Świeckie Państwo?
(20-12-2023 21:38:05)
 
Vanaprastha
(19-12-2023 21:41:53)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
 
TAGI
Święte Imię   Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project