Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Hridayananda das Goswami
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 179
kategoria: Wykłady - Hrdayananda dasa Goswami
podkategoria: Wykłady Hrdayananda dasa Goswamiego
 
Powrót >>>     
 
Świadomość Kryszny w życiu publicznym
 


Religia w szkole publicznej

 
Pytanie: Jaką rolę powinna odgrywać religia w publicznej edukacji?

HDG: Niewątpliwie religia odegrała zasadniczą rolę w historii ludzkości, szkoły nie powinny ukrywać lub cenzurować tego faktu. Ponadto, Ameryka jest to zróżnicowany kraj z wieloma religiami, a uczniowie muszą znać podstawowe fakty dotyczące najważniejszych religii, aby mogli funkcjonować jako świadomi obywatele. Chodzi o informacje a nie głoszenie lub faworyzowanie jednej religii nad drugą. Czasami, system sądownictwa jest irracjonalnie paranoiczny względem curriculum. Na przykład "inteligentna forma" to jest starożytne filozoficzne stanowisko, niekoniecznie religijne. Oczywiście wiele religii jest zwolennikami teorii inteligentnego projektu, ale sama teoria, pozbawiona jakiejś konkretnej doktryny religijnej, jest wyraźnie filozoficzna, a nie religijna, teoria, a zatem nie może być zakazana lub cenzurowana w szkołach. Ostatecznie wiemy, że dzieci muszą nauczyć się “wartości” w szkole lub wielu z nich ostatecznie zaszkodzi społeczeństwu i sobie. Jednak wartości są metafizyczne, nie są fizycznymi faktami. Na przykład, demokracja jest oparta na religijnej idei, a mianowicie na równości. Wszystkie nauki empiryczne mówią nam, że równość jest nonsensem, wszyscy jesteśmy różni – artystycznie, atletycznie, intelektualnie, finansowo, itp. Jednak, cały nasz polityczny i społeczny system oparty jest na metafizycznym przekonaniu dla którego nie ma “naukowych” dowodów – równość wszystkich ludzi. Zatem pewne moralne i etyczne zasady są konieczne, aby mieć cywilizowane społeczeństwo . Ponownie, fakt że ta czy tamta religia również uczy tego, nie czyni tego automatycznie “religijnym” w naturze.

 

W jaki sposób ludzie mogą przyjąć Świadomość Kryszny będąc chrześcijaninem lub muzułmaninem


Pytanie: W wykładzie usłyszałem że Prabhupad, mówił że naszym celem nie jest konkurowanie z innymi religiami, ale aby wszyscy przyjęli Świadomość Kryszny. W jaki sposób ludzie mogą przyjąć świadomość Kryszny będąc muzułmaninem czy chrześcijaninem?

HDG: Prabhupad nie oczekiwał, że wszyscy przyjmą świadomość Kryszny, ani że inne religie dobiegną końca. Raczej chciał aby Świadomości Kryszny stała się światłością świata. Kryszna wyjaśnia w Gicie, że wiara rozwija się różnie u różnych osób, w zależności od sił natury. Nawet w Vrindavan, które jest ziemią Kryszny, znajdziemy kilka osób wielbielbiących inne bóstwa, choć wszyscy znają i szanują Krysznę. Zauważ, wiele jest różnych religii w Indiach, ale prawie każdy szanuje Krysznę. Z biegiem czasu coś takiego będzie w innych częściach świata.


Odpowiedź na fanatyzm religijny


Pytanie: Jak człowiek świadomy Kryszny powinien odpowiedzieć na fanatyzm religijny?

HDG: Nie powinnismy odpowiadać z anty-fanatyzmem. Kryszna mówi w B.G. 9,9 że On sam pozostaje ponad , ud-Asina. I w 12,16, mówi, że wielbiciel, który jest rownież ud-Asina jest mu drogi. 14,23,. Kryszna mówi, że bycie ud-Asina jest symptomem transcendencji. Oczywiście bhaktowie chętnie staraja się służyć misji Śrila Prabhupada, ale nie powinni niepotrzebnie angażować się w kłótnie i konflikty. To jednak nie zwalnia nas z mówienia prawdy, tak jak ją rozumiemy. Tak jak Kryszna oznajmia w B.G 17.15, wyrzeczeniem dla mowy jest mówić te rzeczy które nie agitują, są prawdą, są miłe i korzystne. Nie zawsze jest to łatwe!

 

Jak przedstawić Krysznę sfrustrowanym aktywistom


Pytanie: Jak możemy przedstawić proces Świadomości Kryszny sfrustrowanym osobom przyjmującym aktywizm, który ma dla nich sens i jest zintegrowany z rozwiązaniami naszych wspólnot?

HDG: Zgadzam się z Tobą, że rządy są bardzo skorumpowane, bezwstydnie. Wierzę, że rodzący sie aktywizm, jak w Occupy Wall Street, jest bardzo pozytywnym znakiem. Kiedy ludzie zaczną budzić się na obrzydliwy poziom korupcji, kiedy zdecydują że chcą poprawić świat, wtedy łatwo możemy z nimi rozmawiać i spróbować ich przekonać do świadomego Kryszny rozwiązania naszych problemów. Kiedy ludzie są po prostu znudzeni i obojętni, trudno ich przekonać. Ale ludzie, którzy chcą, uczynić świat lepszym miejscem, którzy chcą promować cnoty ponad prymitywny egoizm, są dobrymi kandydatami aby usłyszeć o świadomych Kryszny rozwiązaniach.

 

Jak zrównoważyć filozofię i religię w ISKCONie?


Pytanie: Jak zrównoważyć filozofię i religię w ISKCONie?

HDG: Nieuchronnie w każdej religii będzie teologiczny podział na tych, którzy starają się połączyć filozofię i religię, jak Prabhupad zalecał, i tych, którzy uważają, że religia bez racjonalnego rozważania jest lepsza. Prabhupad uczył nas, że potrzebujemy rozsądnego oddania i oddanego rozumu. W przeciwnym razie, w imię gloryfikowania Prabhupada, pewni wielbiciele odpływają w kierunku fanatyzmu i sentymentalizmu. A w imię rozumu, inni tracą zrozumienie unikalnego wkładu Prabhupada.


Homosexualizm i duchowa praktyka

 
Pojęcie “trtiya prakrti ‘lub’ trzecia płeć” często zniekształca widzenie śastr. Śastry nie mowią wyraźnie o trzeciej płci /prakrti. Termin ten nie jest tradycyjny.

A) Co ciekawe, Manu-samhita stwierdza, że homoseksualizm nie jest wielkim grzechem. Tekst w przeważającej mierze dotyczy varna-sankara, która produkuje mieszane potomstwo. Ponieważ homoseksualiści się nie rozmnażają, nie ma tam wiele na ich temat.

B) Rozumiem odpowiedz geja na ten ucisk. W tym samym czasie, jest to coś niefortunnego z określaniem siebie poprzez orientację seksualną. Cielesna-identyfikacja z dowolna orietacja seksualna, jest iluzoryczna, ponadto identyfikacja siebie nie tylko z ciałem, ale z seksualnością ciała wyraźnie nie jest “sposobem”.

C) Prześladowani stają się prześladowcami. Znam kilka przypadków, wśród moich znajomych, gdzie geje dyskryminowali ludzi hetero Jeden przypadek był z moim uczniem, który jest nowoczesnym tancerzem i jest heteroseksualny. Został zwolniony z pracy, mimo swoich kwalifikacji, ponieważ inni tancerze dowiedzieli się, że był on hetero. Uważam, że powinniśmy wspierać duchowość i wspierać gejów w ramach tej współpracy.


Ateizm, argument na istnienie Boga


Pytanie: W kwestii dowodu na istnienie Boga, w kim tkwi odpowiedzialność w-osobie, która twierdzi, że Bóg istnieje, czy w osobie która twierdzi że Go nie ma? Także, jeśli ktoś szczerze i otwarcie prosi o potwierdzenie istnienia Boga, co możesz zaoferować?

HDG: Ciężar dowodu w danej dyskusji, może zależeć od formatu. Jeśli ktoś twierdzi, że Bóg istnieje, inna osoba może poprosić o jakiś dowód na to. Bhakti-yoga, Świadomość Kryszny pokazuje Krysznę, i dlatego wszyscy przyłączyliśmy się do ruchu Hare Kryszna. Twierdzenie, że nie ma Boga, jest praktycznie niemożliwe do wykazania. Możesz posłuchać mojego wykładu na temat ateizmu, który można znaleźć na Acharyadeva.com. Człowiek szczerze proszący o dowód na istnienie Boga musiałby wykazać, szczerość podjąć potwierdzający proces, który jest praktyką Świadomości Kryszny. W przeciwnym razie ten człowiek nie jest poważnym badaczem Boga.


Krytyka Acharyadeva w internecie

 
Pytanie: W internecie, można znaleźć wiele informacji o tobie, które są sprzeczne. Ja mam osobiste doświadczenia, ale inni tylko czytają o tobie. Co mógłbyś na to odpowiedzieć ?

HDG: W tym świecie, przynajmniej niektórzy ludzie zawsze będą zazdrościć, a nawet nienawidzić wybitną osobę. Z pewnością doświadczyłem tego w swoim życiu jako lider ISKCONu. Otrzymam jeszcze większą krytykę, ponieważ muszę uczciwie i szczerze przedstawiać poglądy na temat niektórych zewnętrznych aspektów Świadomości Kryszny, które wykraczają przeciwko temu, w co inni wierzą. Prawie codziennie otrzymuję listy od inteligentnych wielbicieli z całego świata, którzy są wdzięczni, że sie wypowiadam, choć wiem, że niektórzy ludzie zaatakują mnie za to. Prabhupad, jego guru, a nawet Kryszna, byli celem wielu krytyk. Takie jest życie. Jeśli chodzi o moje osobiste życie, mimo moich niedoskonałości, przestrzegam czterech zasad regulujących, intonuję 16 rund dziennie, i poświęcam moje działania dla misji Śrila Prabhupada. Jest wielu inteligentnych wielbicieli dokładnie zapoznanych z moim osobistym życiem, i oni nadal podążają za mną, bo wiedzą, że praktykuje bhakti-joge tak jak uczył tego Prabhupad. W Internecie można znaleźć również krytykę mnie, która jest dosłownie szalona, zawiera dzikie, nienawistne fantazje. Ponownie, jest to cena, którą każdy publiczny przywódca musi zapłacić, zwłaszcza w tym wieku. Mogę tylko pokornie prosić Śrila Prabhupada i Pana Krysznę aby nadal chronili mnie i utrzymali mnie u swoich lotosowych stóp.

 

Tłumaczenie: Pralambaha das

Więcej pytań i odpowiedzi: http://spytajacharyadeva.wordpress.com

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Bramin
(15-12-2017 12:34:25)
 
Reinkarnacja
(15-12-2017 08:09:09)
 
Re: Sztuka przetrwania
(14-12-2017 23:15:19)
 
Re: Wedyjska Polska
(14-12-2017 21:14:18)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(14-12-2017 19:43:45)
 
Re: Polityka a ISKCON
(14-12-2017 18:36:13)
 
Re: Ochrona krów
(14-12-2017 12:45:09)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project