Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Mahatma Das
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 243
kategoria: Porady i psychologia wedyjska
podkategoria: Porady i psychologia wedyjska
 
Powrót >>>     
 
Illuminations 17 - Czyja to wina?
 

"Illuminations - biuletyn duchowej samopomocy" 17, 6 czerwca 2006

Czyja to wina?

Oryginał znajduje sie na stronie:http://www.tstrain.com/Illuminations/Whos_to_blame.html

Od wczesnych dni nauczania w Nowym Jorku Prabhupada mówił o rozwoju międzynarodowego towarzystwa. Jednak jego grupa nowych zwolenników nie mogła sobie wyobrazić jak świadomość Kryszny miała wyjść poza mury małego sklepiku na Drugiej Alei 26. Nawet bracia duchowi i przyjaciele Prabhupada w Indiach nie myśleli, że ludzie na zachodzie będą praktykowali świadomość Kryszny.

Na szczęście Prabhupada miał głęboką wiarę w przepowiednię Pana Caitanyi i instrukcje swojego guru maharaja. W rzeczywistości miał tak wiele wiary, że powiedział, że pewnego dnia świadomość Kryszny przejdzie do historii za to, że zmieniła świat w najciemniejszej godzinie.

Istnieją powody, dla których Prabhupada myślał w ten sposób i w tym biuletynie przeanalizuję jeden z najważniejszych; podejmowanie osobistej odpowiedzialności za uczynienie świata świadomym Kryszny zamiast myślenia, że ludzie nie są zainteresowani świadomością Kryszny. Prabhupada zawsze uczył nas, żebyśmy sami siebie winili za to, że nie możemy ich zainteresować. W tym upełnomocnionym sposobie myślenia leży samo sedno sukcesu Prabhupada – i samo sedno naszego potencjalnego sukcesu.

Obyś zawsze myślał o Krysznie

Twój sługa

Mahatma Das

 

Wszystko zależy od nas.

Za czasów Srila Bhaktisiddhanty Sarasvatiego, mistrza duchowego Srila Prabhupady cieszący się ogromnym sukcesem ruch religijny w Indiach stopniowo stracił swoją popularność. Stało się tak, ponieważ Gaudiya Math, misja Srila Bhaktisiddhanty, była tak potężna i śmiała, że publicznie zdemaskowała przywódcę tego ruchu (twierdził, że jest inkarnacją Ramy i Kryszny). Także rozsądnie wykazali – niepodejrzewającej niczego publice – że jego nauki różniły się od konkluzji Wed.

Jednakże wkrótce po odejściu Srila Bhaktisiddhanty ten sam ruch religijny odzyskał popularność i ostatecznie stał się wpływową siłą w Indiach zwodząc miliony ludzi. Prabhupada powiedział, że ich sukces był spowodowany przez porażkę Gaudiya Matha (po odejściu Srila Bhaktisiddhanty Gaudiya Math podzieliła się i w rezultacie tego nauczanie zmniejszyło się).

Około pięć lat temu, kiedy mieszkałem w Dallas, kilka osób zostało zastrzelonych w czasie nabożeństwa w kościele. W odpowiedzi na to wydarzenie pastor tego kościoła powiedział do swojej kongregacji „Jesteśmy odpowiedzialni za śmierć tych członków kościoła.” Powiedział, że fakt, że po ulicach chodzą ludzie, którzy są takimi duchowymi bankrutami, że zabijają niewinnych ludzi w czasie nabożeństwa w kościele jest oznaką tego, że wysiłki szerzenia chrześcijaństwa odnoszą porażkę. Byłem pod wrażeniem jego słów. Mówił on tę samą rzecz, którą Prabhupada powiedział o Gaudiya Math.

Kiedy wielbiciel Pana widzi bezbożność na świecie to nie wini za nią ludzi. Raczej wini za nią brak duchowego przewodnictwa dla ludzi.

TO W RZECZYWISTOŚCI OZNACZA, ŻE TY I JA JESTEŚMY ODPOWIEDZIALNI ZA BRAK ŚWIADOMOŚCI BOGA NA ŚWIECIE.

Prabhupad był raz zapytany „Na ile prawdziwa jest przepowiednia Pana Caitanyi, że Jego imię będzie słyszane w każdym mieście i wiosce” Odpowiedział: „To zależy od osób, które nauczają.” Mieszkałem na Mauritiusie przez kilka lat i powszechnie wiadomo było, że Prabhupada powiedział, że Mauritius będzie pierwszym świadomym Kryszny krajem na świecie. Jednakże nie mogłem znaleźć nikogo, kto naprawdę słyszał, że Prabhupada to powiedział. W końcu zapytałem człowieka, który gościł Prabhupada w czasie jego pobytu na Mauritiusie, czy słyszał, że Prabhupada przepowiedział, że Mauritius stanie się pierwszym świadomym Kryszny krajem. On też powiedział mi, że nigdy czegoś takiego nie słyszał. A potem zatrzymał się na minutę, pomyślał o tym i powiedział: „Pamiętam, że on powiedział, że MÓGŁBY stać się pierwszym świadomym Kryszny krajem na świecie.” Nic nie jest wyryte w kamieniu. Szerzenie świadomości Kryszny zależy od ciebie i ode mnie.

W 1973 mieszkałem w świątyni w San Diego. W tym czasie nasz ruch szerzył się w dużym tempie. Regularnie pisaliśmy do Srila Prabhupada o naszych sukcesach. On doceniał naszą służbę i w jednym liście zawarł zdumiewającą przepowiednię. „Jeśli tak będziemy nauczali z wigorem jak teraz przez następne 25 lat, to te wszystkie tak zwane religie znikną. W końcu co one mają do zaoferowania?” (list do Bhakta dasa, 1973). Ten list zawsze ciążył mi na sercu. Te inne religie są dalekie od zniknięcia.

 

Co wspólnego ma z tym nasze pragnienie?

Prabhupada pisze, „Bóg, Najwyższa Osoba pod wpływem wysiłków miłosiernych wielbicieli, by wyzwolić upadłe dusze, swoją bezprzyczynową łaską oświeca ludzi z głębi ich serc.” Masz więcej wpływu na życie duchowe ludzi niż ci się to wydaje.

Srila Prabhupada pragnął, aby każda osoba na świecie stała się świadoma Kryszny. Kiedy jednak był na pokładzie Jaladuty zastanawiał się w jaki sposób cywilizacja całkowicie okryta ignorancją i pasją będzie w stanie pojąć przesłanie Wed. Dlatego modlił się do Kryszny – jako nadduszy w sercu każdego - „Chciałbym, żebyś ich wyzwolił. Tylko jeżeli Ty będziesz pragnął ich wyzwolenia będą w stanie zrozumieć Twoje przesłanie.”

Tak jak się mówi, „Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga i działaj tak, jakby wszystko zależało od ciebie.” To właśnie zrobił Prabhupada i Kryszna z pewnością odpowiedział na modlitwy Prabhupady. Mówi się, ze łaska Kryszny podąża za pragnieniem wielbiciela.

Osobista odpowiedzialność za nauczanie daje upełnomocnienie. Bracia duchowi Prabhupady pojechali nauczać w Anglii w latach 20 tych ubiegłego wieku i wrócili mówiąc, że ludzie na zachodzie są zbyt upadli, by przyjąć świadomość Kryszny. Na szczęście Prabhupada tak nie uważał. Podjął osobistą odpowiedzialność za szerzenie misji Pana Caitanyi.

Pamiętaj, 99% wszystkich porażek dotyka ludzi, którzy mają nawyk wynajdowywania wymówek. Jeśli świat nie jest świadomy Kryszny, to potrzebujemy przyjrzeć się sobie. Kiedykolwiek wielbiciele podawali wymówki, Prabhupada zawsze pomagał im zdać sobie sprawę z tego, że problemem nie byli ludzie, których nauczali, ale oni sami.  

A co jeśli nie jestem miłosierną osoba?

A co jeśli nie czujesz naprawdę ciężaru świata tak jak wielcy wielbiciele? Powinieneś – przynajmniej jeżeli chcesz nazywać się człowiekiem. Srimad Bhagavatam mówi, że człowiek ma być miłosierny. W wykładzie z 1969 Prabhupada powiedział, „Jeśli my ludzie zapominamy nawet o zwykłym miłosierdziu, współczuciu i wdzięczności, to czym jest nasze ludzkie życie?”

Pewnego razu Bhumi, matka ziemia, nie wytwarzała wystarczającej ilości pokarmu, żeby wyżywić populację całego świata. Kiedy Król Prithu zapytał ją dlaczego nie wytworzyła wystarczającej ilości pożywienia, powiedziała mu, że nie chciała żywić wszystkich demonicznych ludzi, którzy żyli na ziemi.

Maharaja Prithu ścigał ją i był gotowy ją zabić. Chcąc się obronić, przyjęła postać krowy myśląc, że król nie skrzywdzi krowy. On jednak nadal za nią podążał i powiedział, że jeśli obywatel nie ma współczucia dla bliźniego, to król może go zabić i taki czyn nie będzie uważany za zabójstwo.  

Mogę tylko powiedzieć: „To poważne!”

Prabhupada komentuje, „Nawet na materialnym polu, jeśli ktoś nie jest zainteresowany dobrem innej osoby to powinien być uważany za potępionego przez Osobę Boga lub Jego reprezentanta jak Prithu Maharaja.”

 

Co jest moim obowiązkiem?

Skutki nie dbania o innych są poważne. Dla nas są jeszcze poważniejsze. Dlaczego? Mówi się, że wraz z darem wiedzy przychodzi zobowiązanie, by przekazywać ją innym. Otrzymaliśmy tak dużo wiedzy, że naszym obowiązkiem jest dopilnowanie tego, by była ona rozprowadzona. W rzeczywistości Prabhupada wielokrotnie powiedział, że obowiązkiem każdego mieszkańca Indii jest rozprowadzanie tej wiedzy.

„Chociaż India posiada wzniosłą wiedzę Bhagavad Gity, Hindusi nie wypełnili swojego obowiązku rozprowadzania jej.” (Srimad Bhagavatam 10.2.19)

Jak wielu hindusów zdaje sobie sprawę z tego, że ich OBOWI¤ZKIEM jest szerzenie mądrości wedyjskiej. I nie jest to tylko obowiązkiem każdego hindusa, ale obowiązkiem każdego, kto otrzymał wiedzę wedyjską. Praktycznie od początku ruchu Prabhupada to wyjaśnił. W czasie inicjacji w 1966 Prabhupada powiedział, że on daje wiedzę i osoby inicjowane są zobowiązane do tego, by szeroko ją propagować. Powiedział, że to jest ich guru-daksina.

 

Co oznacza nauczanie?
 

Zanim będę kontynuował, chcę wyjaśnić, że nie mówię o nauczaniu w żaden szczególny sposób. Możemy pomagać innym stać się świadomymi Kryszny na nieograniczoną ilość sposobów. Wszyscy mamy szczególny dar, który możemy ofiarować w służbie dla Kryszny. Wszyscy mamy coś co nas inspiruje. Świadomość Kryszny oznacza połączenie z naszą inspiracją i talentami i używanie ich w służbie dla Kryszny, by pomagać światu.

Dla wyjaśnienia o co mi chodzi i być może pobudzenia twojej wyobraźni chciałbym podzielić się z tobą jednym inspirującym przykładem jak można to zrobić. Jest to misja pewnego cieszącego się powodzeniem autora i mówcy (który, nawiasem mówiąc odniósł sukces w wyniku tej deklaracji misji)

„Stworzyć i zainspirować milion milionerów, z których każdy przeznaczy milion dolarów na swój kościół lub organizację charytatywną.”

Ładne prawda?

 

Istnieje tyle sposobów służenia Krysznie ilu jest wielbicieli. Chciałbym podzielić się cytatem, który mam nadzieję, ze skłoni cię do myślenia w jaki sposób mógłbyś jakoś rozszerzyć swoją służbę.

„Największym niebezpieczeństwem dla większości z nas nie jest to, że mierzymy za wysoko i nie osiągamy celu, ale to że mierzymy za nisko i cel osiągamy.” Michał Anioł

O co prosisz?

Pan Caitanya zapytał Nityanandę Prabhu: „W jaki sposób można wyzwolić wszystkie upadłe dusze?”

CO JESZCZE MÓGŁBYŚ ROBIĆ, GDYBYŚ ZADAWAŁ SOBIE TO PYTANIE I ROBIŁ TO CZĘSTO?

Jeśli regularnie pełnisz służbę w świątyni, to w żadnym wypadku nie minimalizuję tego; po prostu proszę cię, żebyś rozważył co jeszcze mógłbyś zrobić, gdybyś zadał sobie pytanie w jaki sposób wszystkie upadłe dusze mogą zostać wyzwolone.

Jeśli my, jako towarzystwo mamy pomagać światu, to wierzę, że konieczne jest, żeby każdy z nas ciągle zadawał sobie to pytanie. Czy my naprawdę dbamy o innych?*

Myślę, że bezowocne jest zastanawianie się nad tym czy naprawdę zależy ci na tym, żeby ludzie nie nie cierpieli z powodu braku świadomości Kryszny. Wszystkim nam do pewnego stopnia na tym zależy. Ważnym pytaniem jest „Czy zależy mi na tym na tyle, żeby coś z tym zrobić?”

Pozwól mi podzielić się myślą, która zawsze mnie inspirowała. Wiem, że w tej właśnie chwili gdzieś są ludzie, na których życie mogę wpłynąć robiąc niewielkie osobiste poświęcenie, robiąc coś innego niż zawsze, by szerzyć misję świadomości Kryszny. Mogę nie wiedzieć kim są te osoby i mogę nigdy ich nie spotkać, i nie zawsze mogę powiedzieć w jaki sposób moje wysiłki, by szerzyć świadomość Kryszny bezpośrednio na nich wpłyną. Wiem jednak jedno, że nie robienie niczego nikomu nie pomoże.

Na całym świecie są ludzie, którzy pragną świadomości Kryszny. Rzeczywistość jest taka, że wybory, których dokonujemy w naszym codziennym życiu determinują to czy niektórzy z nich dostaną ją lub nie.

* Jeśli dbamy o innych to będziemy dbać o własne życie duchowe. Pan Caitanya powiedział, odnieś sukces w swoim życiu, a potem spraw, by inni odnieśli sukces. Lekarzu lecz się sam. Wielbiciele często nadmiernie oddawali się nauczaniu i ostatecznie czuli się wypaleni albo upadali. Martwi nie są dobrymi żołnierzami.

Ćwiczenie Ćwiczenie już był podane, ale jeszcze raz je powtórzę. Zadaj sobie pytanie „Co mogę zrobić, żeby świat był bardziej świadomy Kryszny?” I nigdy nie przestawaj zadawać sobie tego pytania.

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Sztuka przetrwania
(13-12-2017 18:39:52)
 
Re: Polityka a ISKCON
(13-12-2017 17:13:56)
 
Re: Partia vedyjska
(13-12-2017 15:14:01)
 
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(10-12-2017 11:39:44)
 
Re: Bieżące komentarze
(10-12-2017 10:51:48)
 
Re: Ochrona krów
(07-12-2017 19:56:31)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project