Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Mahatma Das
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 297
kategoria: Porady i psychologia wedyjska
podkategoria: Porady i psychologia wedyjska
 
Powrót >>>     
 
Illuminations - #20 - Jeśli chcesz się bawić, musisz za to zapłacić
 

Illuminations - Biuletyn duchowej samopomocy #20 „Pragnienie seksualne”

http://www.tstrain.com/Illuminations/If_You_Want_To_Play.html

Kontynuując ostatni biuletyn czułem, że artykuł o ślubach nie będzie kompletny bez omówienia ograniczenia seksualnego. Ponadto mężczyźni często pytają mnie jak kontrolować pragnienie seksualne. Dlatego czuję, że powinienem coś o tym napisać.

To jest tematem tego biuletynu.

Podchodzę do tego zagadnienia bardziej z męskiej perspektywy (oczywiście dlatego, że jestem mężczyzną oraz dlatego, że pisma święte zajmują się tym bardziej z tej perspektywy.) Poza tym, pomimo że mężczyźni i kobiety różnią się od siebie i dlatego w różny sposób odpowiadają na fizyczną atrakcję seksualną, podstawowe zasady przywiązania seksualnego i materialnego uwiązania są ponad granicami płci.

Celem tego artykułu jest głębokie zrozumienie w jaki sposób przywiązanie seksualne wpływa na nasze życie. Nie ma tu miejsca na opisywanie pozytywnych aspektów życia grihasthy, ten artykuł nie ma na celu umniejszania życia w małżeństwie, utrzymywania rodziny czy bycia odpowiedzialnymi rodzicami. Nie ma też na celu umniejszania czy krytykowania tych, którzy nie żyją w celibacie.

Mam nadzieję, że tym, którzy nie przyjęli ślubów inicjacyjnych lub którzy nie praktykują celibatu ten artykuł pomoże lepiej zrozumieć rolę seksu w życiu duchowym oraz jak zyskać więcej samokontroli.

Wszystkie ćwiczenia zawarte są w treści biuletynu.

Obyś zawsze myślał o Krysznie.

Mahatma Das

________________________________________

 

Jeśli chcesz się bawić, musisz za to zapłacić


Niedawno spędziłem tydzień w Anglii. W drodze powrotnej wielbiciel wiozący mnie na lotnisko powiedział, „chciałbym być bardziej wyrzeczony.” Bez zastanowienia natychmiast powiedziałem, „To nie jest takie trudne, ponieważ materialny świat to po prostu seks i praca, by za niego zapłacić.” Zaskoczony tym co tak spontanicznie powiedziałem, zaśmiał się i rzekł, „Masz rację. Tak właśnie jest.”

„Karmi pracują bardzo ciężko aby po prostu cieszyć się seksem. Nowoczesne społeczeństwo ludzkie ulepszyło materialistyczny sposób życia, po prostu wprowadzając, na różne sposoby, niczym nieograniczone życie seksualne. Jest to najbardziej widoczne w świecie zachodnim.” (SB 4.26.26)

Freud to odkrył. We wczesnych dniach ruchu jeden wielbiciel wyjaśnił Prabhupadzie teorię Freuda, że motywacją do robienia wszystkiego jest seks.Wielbiciel nie zgadzał się z tym i powiedział, że tak naprawdę ludzie robią wszystko z powodu duchowej tęsknoty. Prabhupada powiedział, że Freud miał rację. Dlaczego tak Prabhupada powiedział? Ponieważ Srimad Bhagavatam wyjaśnia, że atreakcja seksualna subtelna lub wulgarna jest bodźcem do wszelkich materialnych czynności. Dlatego Prabhupada napisał w jednym liście:

„Jeśli ktoś może uwolnić się od pragnienia seksualnego to jest w 50% wyzwolony.”(List, 15/02/68)

TO OZNACZA, ŻE ZMINIMALIZOWANIE SUBTELNYCH I WULGARNYCH POSTACI SEKSU JEST ŚRODKIEM DO WYZWOLENIA Z MATERIALNEGO ŻYCIA.

To ciężka praca

Jasne, że ludzie ciężko pracują dla seksu. Męźczyźni wydają swoje ciężko zarobione pieniądze na prostytutki, wino i kolacje z dziewczynami (Prabhupada powiedział, że dziewczyna to prostytutka) albo pracują ciężko, by utrzymać swoją rodzinę. Nawet jeśli tego nie robią, zużywają swoją energię mentalną na myślenie o seksie.

Znalezienie dziewczyny czy chłopaka to ciężka praca. Szczególnie kobiety robią wszystko,by przyciągnąć mężczyzn (diety, ćwiczenia, zabiegi kosmetyczne twarzy, chodzenie do fryzjera, wstrzykiwanie botoxu, chirurgia plastyczna, itd.) Następnym razem jak będziesz w centrum handlowym zauważ jak dużo tam jest sklepów z ubraniami, biżuterią, okularami słonecznymi, kosmetykami i butami, Nie zapomnij o fryzjerach i studiach paznokcia. Porównaj to do liczby sklepów, które odpowiadają na „duchową tęsknotę” ludzi (zero) i zobaczysz, że Freud wiedział o czym mówi.

A kiedy związek z płcią przeciwną jest już ustanowiony wtedy utrzymanie go wymaga o wiele więcej wysiłku niż ustanowienie go. Nawet aranżowane małżeństwa wymagają pracy. Rodzina musi znaleźć odpowiedniego partnera, a ceremonia małżeńska jest skomplikowaną i kosztowną sprawą. Oczywiście zaaranżowane małżeństwo wcale nie oznacza, że para nie ma pracować nad swoim związkiem.

Jeśli chodzi o pracę to wychowywanie dzieci wymaga ogromnej ilości pracy i czasu. Ponadto, by utrzymać rodzinę musimy pracować czterdzieści, pięćdziesiąt, sześćdziesiąt czy czasami siedemdziesiąt godzin tygodniowo.

Oczywiście nie wspomniałem jeszcze ceny, którą płaci się za nielegalny seks w postaci niepożądanych ciąży, chorób przenoszonych drogą seksualną i reakcji karmicznych za aborcję. Również użycie środków antykoncepcyjnych jest grzeszne i tworzy złą karmę (ci, którzy się z tym nie zgadzają będą musieli zgodzić się z yamadutami w chwili śmierci). Zatem nielegalny seks zawsze ma swoją cenę. A ostatecznie wielką ceną, którą musimy zapłacić jest przyjęcie następnego ciała. I zgadnij co robimy, kiedy dostajemy to ciało? Racja. Znowu ciężko pracujemy, by utrzymać ciało, żebyśmy mogli cieszyć się seksem. To kiepski interes, gdy się nad tym zastanowić, szczególnie jeśli wiesz, ze są o wiele lepsze opcje – jak wieczny taniec z Radhą i Kryszną w świecie duchowym.

Tak więc oczyszczenie oznacza stopniowe pozbywanie się pragnień seksualnych. (SB 2.2.12)

Subtelny seks w formie dumy

Chodzi o to, że jeśli chcesz się bawić, to musisz za to zapłacić. Nawet jeśli możesz przejrzeć tę iluzję i chcesz się od niej uwolnić, nadal musisz ciężko pracować nad pokonaniem całej gamy subtelnej atrakcji seksualnej. Kryszna nie żartował, kiedy powiedział w Gicie, że ciężko walczymy z sześcioma zmysłami, łącznie z umysłem.

W Śrimad Bhagavatam 2.2.12 Śrila Prabhupada wyjaśnia co oznacza subtelne pragnienie seksualne. Mówi, że jest to jak reakcja domina, która pojawia się w wyniku atrakcji między mężczyzną a kobietą: małżeństwo, gromadzenie bogactwa i nieruchomości, wychowywanie dzieci, ciężka praca, osiąganie pewnej reputacji dla siebie i swojej rodziny. Następnie mówi:

„Zgromadziwszy to wszystko, uwarunkowana dusza staje się niewolnicą tych uwikłań. Wtedy właśnie pojawia się wybitny fałszywy egoizm, czyli myślenie w kategoriach 'ja' i 'moje', a pragnienie seksualne rozwija się w politykę, sprawy społeczne, altruizm, filantropię i inne niepotrzebne zaangażowania (...) Uwarunkowana dusza otoczona jest wszystkimi tymi wytworami, jak również wytworami pragnienia seksualnego. Bhakti- yoga prowadzi do stopniowego zaniku pragnienia seksualnego, streszczającego się w trzech hasłach: zysk, adoracja i wyróżnienie. Wszystkie uwarunkowane istoty szaleją za tymi różnymi formami seksu.”

Subtelnym aspektem seksu, który kryje się za wszystkim co robimy, jest pragnienie kontroli, potrzeba uznania i honoru. Innymi słowy, pragnienie władzy i prestiżu, (by imitować Krysznę) jest po prostu pragnieniem seksualnym podnoszącym swoją paskudną głowę w subtelnej formie. Zatem kiedy Prabhupada mówi „Im bardziej zapominamy o życiu seksualnym tym bardziej robimy postęp w życiu duchowym.”, odnosi się on do wszystkich pułapek i aspektów subtelnego i wulgarnego seksu.

Czy ludzie pracują ciężko dla subtelnego seksu? Widziałem wywiad z Donaldem Trumpem, w którym powiedział, że śpi tylko cztery godziny w nocy. Dlaczego? Jasne, że nie potrzebuje ciężko pracować dla pieniędzy. Jest zajęty budowaniem swojego imperium i reputacji. Z pewnością nie motywuje go duchowa tęsknota. Tak, materialny świat oznacza seks i pracę, by za niego zapłacić. Nawet Donald Trump ciężko na to pracuje.

IMITOWANIE KRYSZNY TO CIĘŻKA PRACA.

W rzeczywistości Prabhupada powiedział, że materialny świat oznacza „kajdany seksu”. Wielkimi bohaterami nie są Donaldowie Trumpowie. Bohaterami są ci, którzy pokonali swoje zmysły.

Wydostanie się na wolność

W naturalny sposób pojawia się pytanie, „Jeśli oczyszczenie oznacza wolność od wulgarnych i subtelnych aspektów pragnienia seksualnego, to w jaki sposób mam się od nich uwolnić?” Dobre pytanie. Cieszę się, że je zadałeś. Przede wszystkim musimy umieścić seks na własciwym miejscu w naszym życiu duchowym, jeżeli ma nam się udać kontrolowanie go.

"Życie seksualne jest podstawą materialnej egzystencji. Tutaj również powtarza się, że demony bardzo lubią seks. Im bardziej ktoś jest wolny od pragnienia seksu, tym bardziej jest promowany do poziomu półbogów. Im bardziej ktoś pragnie cieszyć się seksem, tym bardziej upada do poziomu życia demonicznego." (ŚB. 3.20.23)

To wyjaśnia, że potrzebujemy kontrolować się pod względem seksu jeśli chcemy być świadomi Kryszny, nawet w życiu małżeńskim. Jeśli tego nie zrozumiemy, jeśli nie wbijemy sobie tego w psychikę to nie będziemy mieli silnego bodźca do kontrolowania się. "Gdy mężczyzna lub kobieta pożądają seksu, jest to uważane za grzeszne zanieczyszczenie." (SB 3.14.16) Dwie kwestie są tutaj ważne: pożądanie seksu i grzeszne zanieczyszczenie.

Dlaczego te kwestie są ważne? Ponieważ współczesne społeczeństwo nie widzi seksu jako choroby ani jako grzesznego zanieczyszczenia. Ludzie widzą go w zupełnie przeciwny sposób. Umieszczają go na piedestale i wielbią. A jeśli my będziemy postrzegali go w ten sam sposób jak oni, wtedy będziemy uwikłani tak samo jak oni. Oczywiście Kryszna mówi, że On jest seksem (kama) zgodnym z zasadami religijnymi. To oznacza seks tylko w celu wychowywania świadomych Kryszny dzieci. Zatem kiedy pisma lub Śrila Prabhupada mówią o seksie w negatywny sposób to odnoszą się do seksu dla celów innych niż tworzenie świadomych Kryszny dzieci. Wiem, to bardzo ograniczona definicja, coś co wydaje się dosyć wąskie. Jednak to Kryszna, a nie ja, stworzył tę zasadę. I to On również określił rezultaty i konsekwencje nieprzestrzegania jej.

ZASADY NIE ZMIENIAJĄ SIĘ TYLKO DLATEGO, ŻE MY UWAŻAMY, ŻE NIE SĄ SPRAWIEDLIWE.

Życie seksualne, dozwolone czy niedozwolone, jest praktycznie tym samym, ale zakazany seks coraz bardziej zniewala. Kiedy ktoś ureguluje swoje życie seksualne, wówczas istnieje szansa, że w końcu będzie w stanie wyrzec się seksu, czyli wyrzec się towarzystwa kobiet. Dla tego, kto to może zrobić, postęp w życiu duchowym jest bardzo łatwy. (SB 4.25.62)

To naprawdę dobra wiadomość o celibacie. Zawsze chcieliśmy łatwej drogi, szybkiej drogi na Waikunthy i tutaj ona jest. Po prostu musisz wyrzec się seksu i natychmiast będziesz w połowie drogi do świata duchowego. Tajemna recepta, której zawsze szukaliśmy została objawiona. Znaleźliśmy Ulicę Łatwą na Waikunthy. Haribol!

Jedynym problemem jest to, że wyrzeczenie się seksu nie jest łatwe. Prawdopodobnie jest to najtrudniejszą rzeczą, którą kiedykolwiek zrobimy. Zatem jak to zrobimy? Jestem dumny z ciebie, że zadałeś to pytanie, ponieważ tylko kilka rzadkich dusz w ogóle zadaje to pytanie. Wszyscy inni zapytają: „Gdzie mogę kupić Viagrę?”

Kluczem jest determinacja

Pierwszą rzeczą, główną rzeczą i ostatecznie jedyną rzeczą, którą możemy zrobić, by pokonać tę przeszkodę jest determinacja, by się kontrolować. To jest magiczna formuła. Oczywiście intonowanie Hare Kryszna jest ostateczną „magiczną formułą”, ale jeśli ktoś nie jest zdeterminowany by się kontrolować, to samo intonowanie nie pomoże. Wielu wielbicieli padło ofiarą nielegalnego seksu chociaż codziennie intonowali szesnaście rund. Jeśli nie jesteś zdecydowany, by przestać, ciągle będzie cię to dopadać, nawet wtedy kiedy się tego najmniej spodziewasz. Kiedykolwiek opuszczasz gardę Maja cię uderzy. “Maya jest tak silna, że jeśli ktoś nie jest zdeterminowany, by nie paść jej ofiarą, tego nawet Bóg, Najwyższa Osoba nie może ochronić” (Cc. Madhya 17.14)

Ale dlaczego to jest takie trudne? Prabhupada powiedział, że Maja jest silna ponieważ twój cel nie jest silny. Lub też jak się to mówi: „Przeszkody są tymi rzeczami, które pojawiają się, gdy tracisz sprzed oczu swój cel.” Przetłumaczone w kontekście świadomości Kryszny oznacza to:

PRAGNIENIE SEKSUALNE POJAWIA SIĘ WTEDY, GDY TRACISZ Z OCZU RADHĘ I KRYSZNĘ

Jeden brat duchowy powiedział mi, że Prabhupada powiedział, że Maja nie ma niczego do roboty, ponieważ stworzyła pragnienie seksualne. Odkąd związała wszystkich seksem sama może odpocząć. Z powodu pragnienia seksualnego materialne uwikłanie żywych istot działa na zasadzie automatycznego pilota. Jednak jeżeli zdecydujemy się kontrolować swoje pragnienie seksualne, być innym niż reszta, Maja musi wrócić z wakacji i szczególnie się nami zająć. Innymi słowy musi nad nami popracować. Czuję, że ona naprawdę nie lubi osób żyjących w celibacie. Dają jej zbyt dużo pracy.

I możesz być pewien, że Maja nie wypuści nas ze swoich więzów dopóki naprawdę nie będziemy chcieli Kryszny. W rzeczywistości ona naprawdę chce, żebyśmy byli świadomi Kryszny, ale zmusza nas do zapłacenia za to ceny.

Pewnego dnia, kiedy Prabhupada dawał sannyasę powiedział, że nie jest to tak, że teraz odejdzie pragnienie seksualne, raczej odtąd sannyasin nie może działać zgodnie z nim. Zatem determinacja (i tolerancja) są kluczem, nawet dla grihasthy. Do pewnego stopnia pragnienie seksualne będzie istniało tak długo jak długo będziemy mieli materialne ciało. Jest to kwestia tego, czy wybierzemy kontrolowanie go czy nie.

"Należy porzucić pożądliwe pragnienia zadowalania zmysłów, robiąc w tym kierunku zdecydowane plany"(SB 7.15.22):

Znaczenie

Śrila Viśvanatha Cakravarti Thakura zaproponował, w jaki sposób można pokonać pożądliwe pragnienia zadowalania zmysłów. Nie można przestać myśleć o kobietach, gdyż takie myślenie jest naturalne. Nawet spacerując po ulicy spotykamy tak wiele kobiet. (...) Jeśli ktoś jest zdecydowany, aby nie angażować się w seks, automatycznie może pokonać pożądliwe pragnienia. Przykład dany w związku z tym jest taki, że jeśli nawet ktoś jest głodny, to jeśli w jakimś szczególnym dniu postanowił pościć, w naturalny sposób pokona niepokój spowodowany przez głód i pragnienie."

Dlatego możemy dojść do wniosku, że jeśli mamy problemy z kontrolowaniem subtelnych lub wulgarnych aspektów seksu, to potrzebujemy być bardziej zdeterminowani. Samo nie odejdzie. Prabhupad powiedział, że będzie to trwało aż do śmierci, jeśli nie zrobimy wysiłku, by kontrolować się i oczyszczać. Myślę, że możesz się zgodzić, że prawdopodobnie masz lepsze rzeczy, o których chciałbyś myśleć w chwili śmierci. Zatem zajmijmy się pracą nad tym problemem. A kiedy zaczynamy? WCZORAJ!

"Osoby początkujące w świadomości Kryszny mają tendencję do zmniejszania swoich wysiłków po krótkim czasie, jednakże w celu robienia postępu duchowego musimy opierać się tej pokusie i ciągle zwiększać swoje wysiłki i oddanie.” (SPL Ch. 19) "Łatwe życie i osiągnięcie doskonałości w transcendentalnej realizacji nie mogą iść w parze."(SB 2.9.24)

Jak to się mówi swoboda prowadzi do wypadków.

Czy kiedyś widziałeś koszulkę z napisem: „Nie mam kondycji, by ćwiczyć”? Czy kiedykolwiek czułeś się tak odnośnie swoich duchowych ćwiczeń? Nie musisz mi odpowiadać. Znam już odpowiedź.

Jak więc rozwinąć determinację? Musimy zyskać jakąś dźwignię. Jeśli masz zamiar myśleć o seksie, to przynajmniej medytuj o jego konsekwencjach. Rozważ cierpienie, które bierze się z wulgarnego i subtelnego seksu i postanów, że nie będziesz sobie w tym pobłażać. Myśl w taki sposób, który pomoże ci zagasić ogień, a nie zwiększyć go.

W rzeczywistości jesteśmy otoczeni prostymi rozwiązaniami, które mogą nam pomóc uzyskać więcej samokontroli i robić postęp duchowy. Problemem jest to, że nie chce nam się ich dostrzegać. Jak mogę coś takiego powiedzieć? Cóż, weź kawałek papieru i zapisz kilka rzeczy (albo pomyśl o kilku rzeczach), które mógłbyś zrobić, żeby być bardziej świadomym Kryszny (albo zrób to później, jeżeli nie masz teraz czasu). Oczywiście z łatwością możesz pomyśleć o kilku rzeczach. Mógłbyś prawdopodobnie wymyślić jeszcze więcej, gdybyś miał czas. Zatem masz dostęp do rozwiązań jeśli tylko chcesz. Pytanie tylko „Czy ty tego chcesz?”

GDYBYŚMY PO PROSTU MYŚLELI O TYM JAK ROBIĆ POSTĘP W ŚWIADOMOŚCI KRYSZNY W TAKIM SAMYM STOPNIU JAK MYŚLIMY O SEKSIE JUŻ BYLIBYŚMY WYZWOLENI.

Nie utrudniaj samemu sobie

Im więcej o czymś myślisz tym bardziej tego chcesz. To działa dla nas lub przeciw nam. Im więcej myślisz o Krysznie, tym bardziej Go chcesz. A im więcej myślisz o seksie, tym bardziej go chcesz. Tak jak jeden z moich przyjaciól napisał w piosence „Od ciebie zależy czego chcesz” Nikt nie przykłada ci pistoletu do głowy mówiąc: „Nie myśl o Krysznie, myśl o seksie.” (Choć muszę przyznać, że czasami to niemal tak wygląda.)

Samskary są mentalnymi wrażeniami, które zostają zaszczepione w naszej podświadomości. Kontemplowanie seksu, przyglądanie się osobie płci przeciwnej, oglądanie filmów i słuchanie piosenek o seksie, oglądanie zdjęć, zwracanie zbyt dużej uwagi na to jak wyglądamy, itd. dodaje więcej seksualnych samskar do już przelewającego się zapasu w naszej głowie. To po prostu utrudnia nam kontrolowanie pragnienia seksualnego.

NIESTETY TO SPRAWIA, ŻE JESZCZE TRUDNIEJ JEST CHCIEĆ JE KONTROLOWAĆ.

Dlatego, jeśli chcemy pokonać to pragnienie, nie możemy tego zrobić tworząc jednocześnie więcej seksualnych samskar. Mężczyźni tworzą te mentalne wrażenia głównie poprzez patrzenie na fizyczne cechy kobiet, albo na żywo, w gazetach, TV, kinie lub w internecie. A tak przy okazji, miałem nauczyciela w szkole średniej, który powiedział nam, że naszą motywacją do tego, by dbać o nasze samochody był po prostu seks. To prawda. Czasami nawet mówi się, że samochody są „seksowne”.

Kobiety robią to spędzając nadmierną ilość czasu i pieniędzy na to, by stać się atrakcyjnymi dla mężczyzn a następnie chwalą się swoimi ciałami. A oglądanie romantycznych filmów oraz filmów ze scenami seksualnymi utrudnia zarówno kobietom jak i mężczyznom zachowywanie celibatu i myślenie o Krysznie. Radha i Kryszna mają najlepszy romans. Powinniśmy słuchać o ich miłości. To leczy z choroby pożądania. Czytanie lub oglądanie filmów o materialistycznej miłości z pewnością nie daje nam właściwych mentalnych wrażeń potrzebnych do tego, by służyć Radzie i Krysznie. Oglądanie zwykłego filmu lub czytanie romantycznej powieści wieczorem a następnego ranka intonowanie i wykonywanie sadhany jest jak wspinanie się na górę z ciężarem na plecach. Już i tak trudno jest być świadomym Kryszny. Nie utrudniajmy tego samym sobie.

Jeśli masz problem z kontrolowaniem subtelnych lub wulgarnych aspektów seksu, przyjrzyj się swoim czynnościom i zadaj sobie pytanie czy to co robisz utrudnia ci kontrolowanie tego wroga. Czemu nie miałbyś zrobić listy i przyjrzeć się temu co znajdziesz. Podam ci kilka przykładów, których jeszcze nie wspomniałem, które możesz umieścić na liście.

Spędzanie dużej ilości czasu z płcią przeciwną w czasie pracy lub gdzie indziej (o ile nie jest to poważny związek).

Flirtowanie z płcią przeciwną.

Jedzenie wystawnych potraw.

Próby zrobienia wrażenia na płci przeciwnej.

Kontemplowanie przyjemności seksualnej, kiedy widzi się osobę płci przeciwnej.

Poświęcanie zbyt dużej uwagi na swój wygląd i spędzanie nadmiernej ilości czasu i pieniędzy na dbanie o swój wygląd (to bardzo nas unieszczęśliwia).

Niestarzenie się wdzięcznie (podejmowanie prób wyglądania i ubierania się młodziej).

Szukanie uznania i szacunku oraz wyróżnienia.

OK. Mam nadzieję, że poddałem kilka pomysłów. A jeśli zdecydujesz się nie zrobić tej listy, czy mogę zadać ci pytanie? Dlaczego nie? Nie musisz mi odpowiadać. Odpowiedz samemu sobie. Oczywiście, jeżeli jesteś wyzwoloną duszą to rozumiem, że nie masz niczego, co mógłbyś umieścić na tej liście. A jeśli nie, to jestem pewien, że znajdziesz kilka rzeczy nad którymi powinieneś popracować. A te rzeczy ogromnie ci pomogą. Zatem weź się do pracy nad tą listą.

Jeśli oni to mogą zrobić to ty też.

We współczesnym świecie celibat z pewnością nie jest popularny. Nie zawsze tak jednak było. Podaję tu krótką listę wielkich ludzi z tego świata, którzy praktykowali celibat. Jeśli oni to mogli zrobić, to czemu nie ty?

Cervantes (który napisał Don Kiszota w więzieniu), Dante (który napisał swoją Boska Komedię na wygnaniu), Milton (który napisał Raj Utracony kiedy był niewidomy i nie angażował się w seks), Sir Izaak Newton (aktywny intelektualnie aż do wieku lat 80), Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Pitagoras, Platon , Arystoteles, Kant, Beethoven, Herbert Spencer, Mahatma Gandhi (i Mahatma Das, który wkrótce stanie się osobistością historyczną), Wielu innych filozofów, artystów i naukowców wolało sublimować swój popęd seksualny w celu zwiększenia kreatywności i skoncentrowania swojej energii na celach intelektualnych.

Mogę to zrobić.

Co roku ma miejsce konferencja pod nazwą „Mogę to zrobić”. Gospodarzami są mówcy motywacyjni, którzy tłumaczą ludziom jak osiągnąć swoje cele. Chciałbym zakończyć motywacyjnym „Mogę to zrobić” w wersji Śrila Prabhupady. W przeciwieństwie do innych mówców motywacyjnych, którzy motywują ludzi do zrobienia tego co chcą i w ten sposób powodują, że rodzą się oni ponownie w tym świecie, by dokonać jeszcze więcej, te słowa motywacyjne wyciągną cię ze świata materialnego.

"Jeśli staniemy się zagorzałymi wielbicielami Kryszny wtedy te materialne bodźce seksualne znikną. Ponieważ nawet Kupidyn jest przyciągany do Kryszny. My czujemy atrakcję do Kupidyna, ale Kupidyn czuje atrakcję do Kryszny. Dlatego Kryszna jest Madana-mohana. To jest jedyne lekarstwo. Jeśli będziesz się trzymał lotosowych stóp Kryszny "Kryszno, proszę ocal mnie." - wtedy ta materialna rzecz, pobudzenie seksualne nie będzie cię niepokoić. To jest jedyny sposób." (Wykład 08/04/75)

Prabhupad pisze w Śrimad Bhagavatam, że w rzeczywistości przyszliśmy do świata materialnego po to, by cieszyć się pięknymi kobietami. Tutaj jednak Prabhupad wyjaśnia, że jeśli naprawdę pragniemy lotosowych stóp Kryszny, to On nam je da. Jednak mogę powiedzieć ci na podstawie własnego doświadczenia, że „naprawdę chcieć” musi "naprawdę" znaczyć "naprawdę chcieć", jeśli naprawdę chcesz dostać Krysznę. W przeciwnym razie, jeśli nie chcesz naprawdę dostać Kryszny, to uważam, że naprawdę nie dostaniesz Kryszny. Naprawdę.

W przeciwnym razie Kryszna da ci więcej seksu, tej samej rzeczy dla której tu przybyłeś. Ale będziesz musiał na to pracować.

Mahatma das (tłumaczenie Śravaniya dasi)

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Sztuka przetrwania
(13-12-2017 18:39:52)
 
Re: Polityka a ISKCON
(13-12-2017 17:13:56)
 
Re: Partia vedyjska
(13-12-2017 15:14:01)
 
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(10-12-2017 11:39:44)
 
Re: Bieżące komentarze
(10-12-2017 10:51:48)
 
Re: Ochrona krów
(07-12-2017 19:56:31)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project