Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 284
kategoria: Porady i psychologia wedyjska
podkategoria: Porady i psychologia wedyjska
 
Powrót >>>     
 
Illuminations - 22 - Koniec z dźapa z grzeczności.
 

15 września 2006 Illuminations – Biuletyn duchowej samopomocy #22


Ten biuletyn poświęcony jest dźapa i odkrywaniu sposobów jak możesz poprawić swoje intonowanie.Obyś zawsze myślał o Krysznie. Mahatma Das: „Sznyk, sznyk, ram, ram, sznyk, sznyk, ram, ram.” Pewnego razu Prabhupada naśladował sposób w jaki czasami intonujemy bez skupienia, bez koncentracji i bez właściwej wymowy – jak intonujemy wtedy, gdy nie chce nam się intonować. Znasz nastrój takiego intonowania: „Muszę intonować, ale wolałbym robić coś innego.” A w umyśle mamy: „Nie mogę się doczekać kiedy skończę te rundy.” Wielu z nas tak robi. I może być zupełnie kiepsko. Znam wielbicieli, którzy intonują w czasie poglądania meczu piłki nożnej w telewizji. 

Prabhupada wyjaśnił, że ten rodzaj intonowania jest w mniejszym lub większym stopniu bezużyteczny, ponieważ nie da pożądanego rezultatu, czyli miłości do Kryszny. Nawet nazwanie tego intonowaniem jest sporym naciąganiem znaczenia. Jest to bliższe rytuałowi. Prabhupada uznał jednak wartość rytuału mówiąc, że chociaż ten rodzaj intonowania nie jest zbyt produktywny, to przynajmniej ci, którzy intonują w ten sposób zachowują swoje śluby. Nazywam ten rodzaj dźapa “intonowaniem z grzeczności”. Oznacza to, że intonujesz tylko dlatego, że podjąłeś ślub intonowania pewnej ilości rund dziennie wobec swojego mistrza duchowego albo siebie samego i dochowujesz tego ślubu intonując dźapa w wyżej opisany sposób. 

A oto kilka innych przykładów tego co nazywam “dźapa z grzeczności”

Intonowanie w czasie rozmowy (mówisz a potem intonujesz w czasie, gdy rozmówca odpowiada).
Intonowanie w czasie czytania (co mogłoby naprawdę działać, gdybyś miał dwie głowy: jedną do czytania a drugą do intonowania).
Intonowanie w czasie słuchania CD lub radia (szczególnie trudne, gdy słucha się wiadomości lub muzyki rockowej).
Intonowanie w czasie robienia zakupów. Intonowanie w czasie oglądania wystaw sklepowych (co często się zdarza w czasie porannych spacerów z dźapasem).
Intonowanie w czasie zasypiania (czasami nazywane dźapa jak bombowiec).
Intonowanie w czasie zwiedzania lub przyglądania się milionowi rzeczy (czasami znane jako dźapa jak radar). 
Intonowanie w czasie oglądania filmów (łącznie z filmami dotyczącymi świadomości Kryszny).
Trochę intonowania, troche rozmawiania, trochę intonowania, trochę rozmawiania).
Intonowanie w czasie ...... (wpisz ulubione).

Zauważ, że to wszystko są wspaniałe sposoby jak zrujnować twoje dźapa i odstawić na bok twoje szerzenie świadomości Kryszny. Możesz zrobić niesłychany postęp w czasie dźapa. Dobre dźapa jest jak jazda autostradą na czwartym biegu. Dobre dźapa daje inspirację, realizację, brak przywiązania, zwiększone pragnienie służenia, atrakcję do studiowania pism świętych i możliwość lepszego dostrzeżenia działania maji. Tak wiele darów daje dobre dźapa. A jednak my pozbawiamy się tych darów kiedy intonujemy z grzeczności. 

NOWĄ MANTRĄ JEST „KONIEC Z DŹAPA Z GRZECZNOŚCI”

Japa z grzeczności jest jak strzelanie ślepymi nabojami. Kiedy naciska się spust dźwięk jest taki sam jak wtedy, gdy strzela się kulami. Oczywiście, zę nie można wygdać bitwy strzelając ślepymi nabojami. Podobnie „japa z grzeczności” brzmi jak maha mantra Hare Kryszna, ale jest to tylko pusty dźwięk, cień prawdziwej rzeczy. Z pewnością nie możesz wygrac bitwy z mają strzelając pustymi mantrami.Problem polega na tym, i jest to coś co musimy przyjąć zarówno filozoficznie jak i praktycznie, że jeśli nadal będziemy ćwiczyć w zły sposób, to nadal będziemy uzyskiwać złe rezultaty. A co gorsze – złe intonowanie rodzi coraz więcej złego intonowania. Powiem to jeszcze w inny sposób, ponieważ to jest naprawdę ważne. Im więcej ćwiczysz coś w niewłaściwy sposób tym bardziej wchodzi ci to w nawyk i tym trudniej jest to naprawić. Z TEGO POWODU NIEKONIECZNIE STAJESZ SIĘ BARDZIEJ ZAAWANSOWANY IM DŁUŻEJ INTONUJESZ. 

Czy zaprogramowałeś się ciężkim przypadkiem dźapa z grzeczności? A jeśli tak, to zadaj spobie pytanie jak masz zamiar pozbyć się tego nawyku. To jest ważne pytanie, ponieważ dobre dźapa jest jednym z filarów życia duchowego. Chodzi o zwalczenie apatii w naszym japa. Tak jak powiedział Pan Ćaitanja odgrywając rolę uwarunkowanej duszy: „Jestem tak nieszczęśliwy, że nie mam żadnej atrakcji do intonowania Twoich Świętych Imion.” Zatem w czasie intonowania mamy dwie rzeczy do wyboru. Jedną jest płynięcie z prądem i pozwolenie umysłowi na błądzenie. Druga jest płynięcie pod prąd i robienie zdecydowanych, by skupić się na świętym imieniu i intonować w nastroju modlitwy i oddania. To nie jest takie łatwe. To wymaga wysiłku. To jest zupełnym przeciwieństwem wszystkiego czym jest „intonowanie z grzeczności”. I nie jest to zbyt zabawne dla takich leni jak ja. W końcu koncentracja to ciężka praca. 

Dźapa może być kreatywnym czasem. Często w czasie intonowania przychodzą mi do głowy wszelkiego rodzaju pomysły. Pojawiają się też różne rzeczy, które mam do zrobienia w ciągu dnia – a nawet kreatywne sposoby zrobienia ich. Nie zatrzymuj się na nich. Jeśli pojawiają się to albo je zlekceważ (dobre pomysły najprawdopodobniej pojawią się znowu) albo przestań intonować i zapisz je, żebyś nie musiał o nich myśleć w czasie intonowania. Jak pozbyć się nawyku „intonowania z grzeczności”? Kryszna jest w twoim sercu i pomoże ci na tyle na ile chcesz. Kryszna mówi, że od Niego pochodzi wiedza, pamięć i zapomnienie. On pokaże ci, jak zostać mistrzem w intonowaniu dźapa lub mistrzem w „intonowaniu z grzeczności”. Wszystko zależy od tego czego chcesz. Jeśli chcesz się poprawić, to On pokaże ci kiedy intonować (wskazówka – wcześnie rano), gdzie intonować (wskazówka – tam, gdzie nic cię nie rozprasza), jak intonować (wskazówka – przed świętymi obrazkami, przed tulasi, Bóstwami, itd. a nie przed telewizorem lub czasopismem niedotyczącym świadomości Kryszny).

Oto ćwiczenie. Napisz na górze strony: „Jak poprawić moje dźapa?” Pod spodem napisz podtytuł: „Koniec z dźapa z grzeczności”. A potem napisz swoją listę. I bardzo proszę podziel się swoimi realizacjami z innymi. To będzie bardzo pomocne. Proszę napisz też i podziel się darami, które otrzymujesz od dźapa. Skończmy raz na zawsze „dźapa z grzeczności”, tym wielkim wrogiem świadomości Kryszny. 

Mahatma Das, 
tłumaczenie Sravaniya dasi (Agata Żukowska)
Oryginał znajduje się na:http://www.tstrain.com/Illuminations/putting_an_end_to.html
 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Sztuka przetrwania
(13-12-2017 18:39:52)
 
Re: Polityka a ISKCON
(13-12-2017 17:13:56)
 
Re: Partia vedyjska
(13-12-2017 15:14:01)
 
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(10-12-2017 11:39:44)
 
Re: Bieżące komentarze
(10-12-2017 10:51:48)
 
Re: Ochrona krów
(07-12-2017 19:56:31)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project