Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Mahatma Das
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 239
kategoria: Porady i psychologia wedyjska
podkategoria: Porady i psychologia wedyjska
 
Powrót >>>     
 
Illuminations 23 - Maja będzie cię testować
 

8 października 2006. Kiedykolwiek próbujemy osiągnąć coś wspaniałego, na naszej ścieżce pojawiają się przeszkody i testy. Służba oddania nie jest od tego wyjątkiem. Wszyscy jesteśmy testowani. A jak wszyscy wiemy, maja uderza nas w nasze najsłabsze miejsce. Zatem co mamy zrobić, położyć się i obrócić na drugi bok? Czasem możesz mieć na to ochotę. W tym biuletynie przyglądamy się temu jak zrozumieć i jak poradzić sobie z testami i przeszkodami, które pojawiają się na naszej drodze do czystej służby oddania. Obyś zawsze myślał o Krysznie,

Mahatma Das
________________________________________
Pokonywanie przeszkód na ścieżce bhakti czasami wygląda jak niekończąca się bitwa. Z wiarą przyłączamy się i mówimy: „Świadomość Kryszny działa i oczyszczę się w tym życiu.” Jednak po wielu bitwach z mają „Oczyszczę się.” może zmienić się w „Mam nadzieję, że oczyszczę się w tym życiu.” Wypowiedz wojnę majiChcąc odnieść sukces w pokonywaniu anartha (niepożądanych pragnień materialnych i uwarunkowania), powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to trudne, ponieważ stanie się wielbicielem oznacza wypowiedzenie wojny maji. Musisz być gotowy do walki kiedy mówisz maji: „Zdecydowałem się oddać moje życie Krysznie i porzucić twoje kajdany.” Śrila Prabhupada pisze: „Maja będzie próbowała nas pokonać, jak tylko zobaczy 'O, tu jest żywa istota, która próbuje mi się wymknąć.'”I dobrze wiesz jak maja walczy. Uderza najmocniej w twoje najsłabsze miejsce, tam gdzie są twoje najsilniejsze materialne skłonności. Jesteśmy tak silni jak najsłabsze ogniwo, a ona wie gdzie ono się znajduje. Jak najlepiej walczyć z mają? W rzeczywistości nie ma sposobu jak możemy bezpośrednio walczyć z mają. Kryszna mówi mama maya duratyaya, „Moja materialna w energia jest niepokonana.” Ona ma do swojej dyspozycji miliony sztuczek pozwalających jej omotać nas i trzymać z dala od Kryszny. Ona nawet przekona nas, że pokonujemy ją za pomocą jakichś materialnych lub duchowych środków, podczas gdy w rzeczywistości będziemy w pełni pod jej kontrolą. Nie zniechęcaj się jednak; ona po prostu wykonuje swoją pracę na polecenie Kryszny. To wszystko jest częścią planu Kryszny. Dlatego jest to dobre. On chce, żebyśmy cierpieli i trochę się zmagali, ponieważ wie, że jest to dobre dla nas - duchowych leni, którzy chcą, żeby wszystko było łatwe. Spójrz na to w ten sposób. Jeśli ktoś sprawia, że bardziej przyjmujesz schronienie w Krysznie, ta osoba jest twoim najlepszym przyjacielem. Zatem jeśli maja kopie cię w taki sposób, że popycha cię w kierunku Kryszny, to wspaniale ci służy. 

MAJA NIE JEST TWOIM WROGIEM. ONA JEST PO TWOJEJ STRONIE.

Kryszna nas testuje.Wszyscy potrzebujemy walki, by mieć się na baczności i wzmocnić się. Czy myślisz, że naprawdę podporządkowałbyś się Krysznie, gdyby maja nie kopała cię od czasu do czasu? My tego potrzebujemy. To jest dla nas objawem łaskawości Kryszny .Innym aspektem Jego łaskawości jest to, że pomaga nam zdać przez testy. ”Pan jest tak łaskawy dla Swojego bhakty, że stawiając go przed tak ciężką próbą, daje mu także siłę, by pozostał tolerancyjnym i nadal pozostał wspaniałym bhaktą.”(Śrimad-Bhagavatam 8.22.29-30)(tłum. BBT)

Czy ja naprawdę chcę Kryszny? Czym są przeszkody? Przeszkody są rzeczami, na których się skupiamy, gdy tracimy z oczu nasz cel. Rupa Goswami, grając rolę uwarunkowanej duszy pokazuje nam jak powinniśmy myśleć.”Nie mam miłości ani do Kryszny, ani do zasad, które pozwalają rozwinąć miłość do Kryszny – mianowicie słuchania i intonowania. Również nie podążam procesem bhakti-jogi, poprzez który zawsze myśli się o Krysznie i umieszcza się Jego lotosowe stopy w swoim sercu. Jeśli chodzi o wiedzę filozoficzną czy pobożne czynności, nie widzę żadnej szansy, abym mógł je spełniać. I ponad wszystko nie urodziłem się w dobrej rodzinie. Dlatego jedynie muszę modlić się do Ciebie, Gopidźana-wallabha (Kryszna, obrońca i ukochany gopi). Jedynie pragnę i mam nadzieję, że w taki czy inny sposób będę w stanie zbliżyć się do Twoich stóp, i ta nadzieja sprawia mi ból, jako że uważam się za zupełnie niezdolnego do osiągnięcia tego transcendentalnego celu życia.”(tłum. BBT) 

Rupa Goswami mówi, że nie ma kwalifikacji, by stać się świadomym Kryszny i dlatego nie wydaje mu się możliwe, żeby osiągnął swój cel. On nawet podaje powody dla których nie jest kwalifikowany. Jego modlitwa jednak nie skupia się na tych powodach. Skupia się na niesłabnącym pragnieniu, by być świadomym Kryszny. Jest tak wiele historii o tym jak ludzie upośledzeni fizycznie albo przez okoliczności osiągali wielkie rzeczy pomimo wszelkich przeciwności. 

Czy zauważyłeś, że kiedy naprawdę bardzo czegoś chcesz, przeszkody sprawiają, że twoje pragnienie jeszcze bardziej się zwiększa? To jest sedno tego jak stać się świadomym Kryszny. Rupa Goswami wyjaśnia: ”Czystej służby oddania nie można osiągnąć nawet poprzez pobożne czynności w setkach tysięcy żyć. Można ją jedynie osiągnąć płacąc jedną cenę – intensywną chciwość, by ją otrzymać. Jeśli można ją gdzieś dostać należy bez wahania to zrobić,”Czy przyszedłeś, by służyć Krysznie czy żeby Mu przeszkadzać? Kryszna chce nam pomóc zwiększyć tę intensywną chciwość. Co się dzieje, kiedy dziecko naprawdę czegoś chce, a rodzice nie chcą mu tego dać? Zazwyczaj dziecko chce tego jeszcze bardziej. Testy, które Kryszna nam daje mają na celu zwiększenie naszej determinacji. 

Prabhupada powiedział kiedyś, że Kryszna będzie sprawdzał, czy przyszedłeś Mu służyć, czy Go niepokoić. Zatem kiedy pojawiają się przed tobą trudne wyzwania, przed którymi możesz się wahać, staraj się postrzegać je jako możliwości, które daje ci Kryszna. Zobacz Krysznę stojącego za tymi przeszkodami i pytającego: „Co jest dla ciebie ważne? Chcesz Mnie czy coś innego?” Zobacz to jako szansę, by zwiększyć determinację i zrobić następny krok w kierunku Kryszny. „Chociaż na ścieżce szczerego wielbiciela, który naucza o chwałach Pana może pojawić się wiele przeszkód, zwiększają one determinację wielbiciela. Dlatego zgodnie z tym co powiedział Śrila Dźiwa Goswami, ciągłe przeszkody stawiane przez półbogów stają się drabiną lub schodami, po których wielbiciel stale podąża z powrotem do królestwa Boga.” Ale ja nie jestem czysty Mówisz, „No dobrze, to wszystko brzmi pięknie. Ale ja pracuję nad pokonaniem tych samych anartha od lat i chociaż już wiele pokonałem, to inne wydają się być przyklejone super glue do mojego serca. Dlaczego mam ciągle walczyć o to, żeby się ich pozbyć? One istnieją, mają na mnie wpływ i po prostu muszę żyć w tej rzeczywistości.”Może to wyglądać jak sprzeczność – zarówno praktycznie jak i filozoficznie – być w pełni entuzjastycznym i z determinowanym, podczas gdy wiele anartha pozostaje w sercu. 

Śrimad Bhagavatam i Nektar Oddania stwierdzają, że stajemy się stali dopiero po usunięciu z naszego serca większości anartha. Zatem możesz myśleć, że nie możesz być stały, dopóki masz te anartha. I możesz nawet myśleć, że masz prawo nie być stały, że masz prawo czuć się zniechęcony. A jeśli pragnienia są naprawdę silne i twoja walka z nimi jest bardzo trudna, możesz nawet myśleć „Jestem tak upadły, że mam „dobry” powód, dla którego nie jestem ścisły w moich praktykach.” Gdybyś jednak zapytał Krysznę co ma na ten temat do powiedzenia, to prawdopodobnie powiedziałby „Bądź jak ocean. Rzeki pragnień wpływają, a ocean jest spokojny. Bądź spokojny, moje dziecko.” Chodzi o to, że wielbiciel, który naprawdę chce być świadomy Kryszny, może żyć z przeszkodami i anarthami w sercu, nie poddawać się im i pozostawać entuzjastyczny i zdeterminowany. „Ale ja mam ciężki umysł. Prabhu, ty nie wiesz jak jestem upadły, jak jestem uwarunkowany. Mam tak wiele złych nawyków” Wielbiciel, który napisał następującą modlitwę także wyraża podobny problem. Jednakże radzi sobie z nim w cudownie pozytywny sposób. 

”Z powodu mojego poprzedniego życia, którego się wstydzę, moje serce jest zanieczyszczone wieloma iluzorycznymi przywiązaniami. Osobiście nie mam mocy, by je powstrzymać. Tylko Pan Kryszna w moim sercu może usunąć takie niepomyślne zanieczyszczenie. Jednakże bez względu na to, czy Pan usunie natychmiast takie przywiązania, czy pozwoli mi nadal cierpieć z ich powodu, nigdy nie porzucę mojej służby oddania dla Niego. Nawet jeśli Pan umieści miliony przeszkód na mojej drodze, a nawet jeśli z powodu moich obraz pójdę do piekła, ani na chwilę nie przestanę służyć Panu Krysznie. Nie jestem zainteresowany spekulacją umysłową i czynnościami przynoszącymi owoce; nawet gdyby sam Pan Brahma przyszedł dać mi takie zajęcia, nie będę nimi w żaden sposób zainteresowany. Chociaż jestem przywiązany do materialnych rzeczy, widzę jasno, że nie prowadzą mnie do niczego dobrego, ponieważ po prostu sprawiają mi kłopoty i przeszkadzają w mojej służbie oddania dla Pana. Dlatego szczerze żałuję moich głupich przywiązań do tak wielu rzeczy materialnych i cierpliwie czekam na łaskę Kryszny. 

Oczywiście próbujemy jak możemy najlepiej usunąć chwasty z naszego serca; ostatecznie jednak polegamy na Krysznie, który oczyszcza nas z tych nielegalnych pragnień. Jeśli kiedykolwiek straciłeś entuzjazm do służby oddania z powodu obecności tych niechcianych pragnień, które ciągle pojawiają się na powierzchni twojego serca, to sugeruję, żebyś skopiował powyższą modlitwę i trzymał ją tam, gdzie możesz ją regularnie widzieć.Ta modlitwa daje nam takie wspaniałe wyzwalające nastawienie: możesz być entuzjastyczny pomimo swoich anartha. Możesz mieć nadzieję, że staniesz się świadomy Kryszny, pomimo swoich niedociągnięć. Możesz pozostać w pełni zdeterminowanym, pomimo wielu przeszkód na swojej drodze. Oczywiście możesz to zrobić, jeżeli nie będziesz słuchał tych cichych głosików w swojej głowie, które ci mówią „Nie możesz.” Czy te ciche głosiki kiedykolwiek wymyślały wymówki dlaczego nie jesteś świadomy Kryszny i obwiniały za to twoje anartha? Jeśli tak, to te głosiki muszą ciągle studiować tę modlitwę.Jak to postrzegasz?

Śrila Prabhupada uczył nas, że możemy działać w świadomy Kryszny sposób, pomimo przeciwnych pragnień w sercu. Maja mówi nam coś zupełnie przeciwnego. Ona chce, żebyśmy uwierzyli, że musimy poddać się naszemu silnemu uwarunkowaniu, że jesteśmy tak upadli, że nawet Kryszna nie może nam pomóc pokonać całego naszego uwarunkowania. Sugeruję, żebyś postrzegał stałość, entuzjazm i determinację do tego, żeby być świadomym Kryszny jako wskaźnik twojego pragnienia, by być świadomym Kryszny, a nie koniecznie jako wskaźnik tego jak jesteś czysty. Możesz musieć nosić wiele anarth przez całe życie, ale jeśli najbardziej w świecie chcesz być świadomy Kryszny, to te anartha nie mają siły cię powstrzymać. One po prostu sprawią, że będziesz bardziej zdeterminowany, żeby być świadomym Kryszny. 
________________________________________
Ćwiczenie

Wymień kilka rzeczy, które szkodzą w twoim życiu duchowym.Dlaczego?Ile, pod względem materialnym i duchowym, kosztuje cię uleganie im? Jakie przekonanie stoi za uleganiem im? (W celu odkrycia tych przekonań przyjrzyj się czynnościom w swoim życiu, które są szkodliwe dla bhakti i zadaj sobie pytanie „w co musiałaby wierzyć osoba, które robi takie rzeczy?”)W co musiałbyś wierzyć, żeby się im nie poddawać?Jeśli widzisz, że twoje pragnienie, żeby być świadomym Kryszny nie jest wystarczające, by pozwolić ci nie poddawać się za każdym razem, co mógłbyś zrobić, żeby stało się silniejsze? 

oryginał znajduje się na: www.tstrain.com/Illuminations/maya_is_going_to.html 
tłumaczenie Sravaniya dasi (Agata Żukowska)
 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Sztuka przetrwania
(13-12-2017 18:39:52)
 
Re: Polityka a ISKCON
(13-12-2017 17:13:56)
 
Re: Partia vedyjska
(13-12-2017 15:14:01)
 
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(10-12-2017 11:39:44)
 
Re: Bieżące komentarze
(10-12-2017 10:51:48)
 
Re: Ochrona krów
(07-12-2017 19:56:31)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project