Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-26    przeczytano: 9710
kategoria: Wykłady Śrila Prabhupada
podkategoria: Społeczeństwo - varnaśrama-dharma
 
Powrót >>>     
 
Kobiety w społeczeństwie - wywiad telewizyjny ze Śrila Prabhupadem
 http://krishna.org/audio/MP3/Interview___Chicago_1975-07-09_Television–Actual_Woman’s_Liberation.mp3

Mężczyzna i kobieta się jednoczą, a kobieta zajdzie w ciążę, a mąż odchodzi. Wtedy ta biedna kobieta zostaje zawstydzona z dzieckiem. I wtedy ona musi zacząć żebrać od rządu. Więc myslisz, że to jest bardzo dobrą rzeczą? Wedyjska koncepcja jest taka, że kobieta powinna mieć męża, a mąż powinien zatroszczyć się o kobiety i dzieci - niezależnie, tak aby nie stały się ciężarem dla rządu i dla społeczeństwa.

 

Wywiad w telewizji

09 lipca 1975, Chicago

 

Reporterka: Kiedy przybył Pan do Chicago w zeszłym tygodniu to mówił Pan, że zamierza powiedzieć nam niektóre rozwiązania naszych problemów w tym kraju. Czy możesz mi powiedzieć, o niektórych z tych rozwiązań?

Prabhupada: To sa rozwiązania nie tylko w twoim lub moim kraju, jest to rozwiązanie dla całego społeczeństwa ludzkiego. Powiedzialem, że tak jak istnieją różne podziały w tym samym ciele, głowa, ramiona, brzuch i nogi ... Chociaż ciało jest jedno, ale istnieją różne części, które mają różne funkcje. Następnie ciało będzie działać w porządku. Głowa jest najważniejszą częścią ciała. Tak więc, jeśli glowa nie działa w porządku, to pomimo posiadania innych części ciała, dłoni, ramion, nóg to ciało jest bezużyteczne. Podobnie jak szaleniec. Wariat, to znaczy, że mózg nie działa prawidłowo. Dlatego pomimo posiadania rąk, nóg i innych części to są one bezużyteczne. Podobnie, ludzkie społeczeństwo powinno być podzielone na cztery klasy w zależności od jakości. Nie każdy jest na tym samym poziomie. Więc nawet dla celów materialnych muszą istnieć cztery podziały: pierwszej klasy, drugiej klasy, trzeciej klasy, czwartej klasy, to znaczy ... Definicja pierwszej klasy, proszę sprawdź (odnosi się do ucznia). To jest określenie pierwszej klasy człowieka.

Nitai:

samo samas tapah saucam   ksantir arjavam eva ca     jnanam vijnanam astikyam brahma-karma svabhava-jam

"Spokój, samokontrola, wyrzeczenie, czystość, tolerancja, uczciwość, mądrość, wiedza i religijność, to są cechy, według których pracują bramini."

 

Prabhupada: To jest człowiek pierwszej klasy. A drugiej klasy człowiek?

Nitai:

sauryam tejo dhrtir daksyam   yuddhe capy apalayanam     danam isvara-bhavy ca       ksatram karma svabhava-jam

"Heroizm, moc, determinacja, zaradność, odwaga w walce, hojność i przywództwo są cechami pracy dla kszatriów".

Prabhupada: To jest druga klasa. A następnie trzeciej klasy?

Nitai:

krsi-go-raksya-vanijyam   vaisya-karma svabhava-jam    paricaryatmakam karma  sudrasyapi svabhava-jam

Prabhupada: To czwartej klasy. Przede wszystkim, trzeciej klasy.

Nitai: Trzecia klasa: "Rolnictwo, hodowla bydła i biznes są cechami pracy dla waiszjów, ..."

Prabhupada: Nie hodowla bydła a ochrona krów.

Nitai: Ochrona krów.

Prabhupada: Tak. Handel, rolnictwo i ochrona krów to jest zadanie do podziału dla trzeciej klasy. A pracownik, czwartej klasy. Te podziały  muszą tam być. Wtedy społeczeństwo będzie poruszać się do przodu. Dokładnie tak samo jak w przypadku różnych części ciała - mózgu, ramion, brzucha i nóg- jeśli wszystkie działają prawidłowo, to wtedy ciało funkcjonuje prawidłowo. To jest naturalne.

Kobieta reporter: Gdzie kobiety wpasowują się do tych czterech klas?

Prabhupada: To już wyjaśniłem. Pozycją kobiety jest bycie podporządkowaną mężczyźnie. Więc jeśli mężczyzna jest pierwszej klasy, to kobieta też jest pierwszej klasy. Jeśli mężczyzna jest w drugiej klasie, to kobieta jest drugiej klasy. Jeśli mężczyzna jest trzeciej klasy, to kobieta jest trzeciej klasy. W tym ... ponieważ kobieta jest przeznaczona do tego, aby pomagać mężczyźnie, dlatego kobieta staje się odpowiednia w zależności od mężczyzny, jej męża.

Kobieta Reporter: Czy powiedziałbyś, że kobiety są podrzędne wobec mężczyzn?

Prabhupada: Tak.

Kobieta Reporter: Dlaczego?

Prabhupada: Z powodu uwarunkowań fizycznych. Podobnie jak ty. Twoje cielesne cechy różnią się od cech mężczyzny. Nie możesz temu zaprzeczyć. Więc według cech cielesnych, stanu psychologicznego i wszystko tam jest. Jak można temu zaprzeczyć?

Kobieta Reporter: Czy myślisz, że jestem gorsza od Ciebie?

Prabhupada: To nie jest kwestia bycia gorszą lub lepszą. Jesteśmy inni. Teraz możesz sobie przyjąć, że jeden jest niższy lub wyższy. To twoje obliczenia. Ale cechy cielesne są różne. To jest podejście materialne. Ale duchowo, wszyscy są jednym. Materialnie ... tak samo, jak cechy Twego ciała i cechy mężczyzny są inne. Teraz jeśli chodzi o to kto jest lepszy a kto gorszy to jest Twoja kalkulacja. Ale my mówimy, że z natury kobieta i mężczyzna są różni.

Kobieta Reporter: Czy to znaczy, że jeśli chodzi o kobiety, to mogą one robić te same rzeczy, które mężczyźni mogą zrobić, czy kobiety mogą prowadzić ludzi?

Prabhupada: Cóż, kobiety mogą mieć dzieci, ale mężczyzna nie może. Czy to możliwe, aby urodził dzieci? Mężczyzna może zajść w ciążę? Czy to możliwe?

Kobieta reporter: Nie

Prabhupada: Fizycznie ... Dlatego istnieje tak wiele rzeczy, które są możliwe dla mężczyzny,  które nie są możliwe dla kobiety, z natury. Jak można powiedzieć, że są tacy sami z natury?

Kobieta reporter: Nie mówię, że są tacy sami. Co może…

Prabhupada: Więc jeśli tak nie mówisz, więc są różni względem ich cech fizycznych. Więc to są ich cechy fizyczne, i możesz sobie obliczać: "To jest lepsze, to jest lepsze." To jest twoja kalkulacja. Nasza kalkulacja jest taka, że mężczyzna i kobieta są różni jesli przyjrzymy się ich cechom fizycznym.

Kobieta Reporter: Ale mówisz że kobiety są podporządkowane mężczyznom.

Prabhupada: Tak, ponieważ to też jest naturalne. Bo gdy mąż i żona są razem albo ojciec i córka, więc córka jest podrzędna w stosunku do ojca, a żona jest podporządkowana mężowi.

Kobieta reporter: Co się dzieje, kiedy kobiety nie są podporządkowane mężczyznom?

Prabhupada: Wtedy zaczyna pojawiać się zamęt. Takie problemy jak zakłócenia społeczne. Jeśli kobieta nie staje się podporządkowana mężczyźnie, to prowadzi do zaburzenia porządku społecznego. Dlatego w krajach zachodnich istnieje tak wiele przypadków rozwodów, ponieważ kobieta nie zgadza się na to, aby podporządkować się mężczyźnie. To jest przyczyna.

Kobieta reporter: Jakie rady masz dla kobiet, które nie chcą być podporządkowane mężczyznom?

Prabhupada: To nie jest moja rada, ale rada wiedzy wedyjskiej, że kobieta powinna być czysta i wierna mężczyźnie.

Kobieta reporter: Co powinniśmy zrobić w Stanach Zjednoczonych? Staramy się zrównać kobiety z mężczyznami.

Prabhupada: Ja nie próbuję. Nie jesteście takie same jak mężczyźni, w tak wielu aspektach. Twoje funkcje są różne i funkcje mężczyzny są inne. Dlaczego mówisz sztucznie, że jesteście równi? Jak już mówiłem, jest mąż i żona, to żona musi zajść w ciążę, a nie mąż. Jak można to zmienić, zarówno mąż jak i żona będzie w ciąży? Czy to możliwe? Czy to możliwe?

Kobieta reporter: Nie, to nie jest możliwe.

Prabhupada: Więc zgodnie z naturą jedno musi działać odmiennie od drugiego.

Kobieta Reporter: Ale dlaczego to znaczy ...?

Prabhupada: więc, jak możesz to zmienić?

Kobieta Reporter: Dlatego to oznacza, że kobiety muszą być podporządkowane?

Prabhupada: Tak.

Kobieta reporter: Tylko dlatego, że one mogą rodzić dzieci a mężczyzna nie?

Prabhupada: Cóż, dlatego że zgodnie z naturą ..., jak tylko masz dzieci, potrzebujesz wsparcia ze strony męża. W przeciwnym razie jesteś w trudnej sytuacji.

Kobieta reporter: Wiele kobiet ma dzieci i nie mają wsparcia ze strony mężów. One nie mają męża.

Prabhupada: Wtedy muszą korzystać z pomocy innych. Nie możesz temu zaprzeczyć. Rząd daje ci wtedy wsparcie. Ale rząd jest zakłopotany. Jeśli mąż wspiera żonę i dzieci, wtedy rząd jest zwolniony z dużego nakładu na pomoc społeczną. Tak, że jest to problem.

Kobieta reporter: Co się dzieje, gdy kobiety wspierają mężczyzn?

Prabhupada: Przede wszystkim postaraj się zrozumieć, że jesteś zależna. Więc ... Po tym jak mężczyzna i kobieta się połączą, są dzieci, a mężczyzna odchodzi, a ty jesteś zakłopotana. Kobiecie jest wstyd. Czemu? Dlaczego tak jest, jak to jest możliwe? Mężczyzna i kobieta się jednoczą, a kobieta zajdzie w ciążę, a mąż odchodzi. Wtedy niewiasta jest zażenowana z dzieckiem. Ona musi żebrać od rządu. Więc myślisz, że to jest bardzo dobrą rzeczą? Wedyjska koncepcja jest taka, że kobieta powinna być mężatką, a mąż powinien zatroszczyć się o kobiety i dzieci, niezależnie, tak aby nie stały się ciężarem dla rządu i dla społeczeństwa.

Kobieta Reporter: Czy uważasz, że niepokój społeczny ...

Prabhupada: Ja myślę w ten sposób. Ty daj mi odpowiedź. Po prostu wciąż zadajesz pytania. Pytam się ciebie, czy myślisz, że ten ciężar dla rządu i społeczeństwa jest dobry?

Kobieta reporter: Nie rozumiem, co mówisz.

Nitai: Czy uważasz, że ciężar spowodowany tym,  gdy mąż odchodzi od żony, to obciążenie dla rządu jest dobre?

Kobieta reporter: Nie

Prabhupada: Ale to się dzieje teraz. Ponieważ kobieta nie zgadza się być podporządkowana- chce mieć równą wolność- więc mąż odchodzi, a kobieta zawstydzona zostaje z dziećmi. I staje się ciężarem dla rządu.

Kobieta Reporter: Czy jest coś nie tak, gdy kobieta pracuje?

Prabhupada: Tak wiele niepoprawnych rzeczy z tego płynie. Ale pierwszą sprawą jest żona, kobieta, żona kogoś, i dziecko rodzi się przez kogoś, powinny one stać się ciężarem dla rządu czy dla społeczności? Przede wszystkim odpowiedzieć na to pytanie. Dlaczego miałaby stać się ciężarem dla rządu? Jaka jest twoja odpowiedź? Czy uważasz, że z społecznego punktu widzenia, pozycja kobiety i dzieci bez ojca to dobra rzecz? Nie.

Kobieta reporter: To co próbuje powiedzieć, to że ... to może się zdarzyć niektórym kobietom. Ja mówię o kobietach, które nie są...

Prabhupada: Nie ... To są ogólne przypadki. Nie możesz powiedzieć, "niektóre". Widzę w Ameryce głównie kobiety ...

Kobieta reporter: Oh więc mówisz, że nie wszystkie kobiety powinny być podporządkowane mężczyznom.

Prabhupada: Nie, mężczyzna nie powinien być podporządkowany mężczyźnie, kobieta, tak, aby mężczyzna mógł się zatroszczyć o kobietę. Wtedy taka kobieta nie jest problemem dla społeczeństwa.

Kobieta reporter: Czy ta prawda tyczy się wszystkich kobiet i mężczyzn?

Prabhupada: Taka jest natura. Spójrz nawet na psy. Psy również dbają o swoje dzieci. Tygrysy, dbają o swoje dzieci. Tak więc w społeczeństwie ludzkim, jeśli kobieta jest w ciąży i mężczyzna odejdzie, to ona jest wtedy zakłopotana, i musi żebrać od rządu, to nie jest bardzo dobra sytuacja.

Kobieta reporter: Co z kobietami, które nie mają dzieci?

Prabhupada: To także, jest kolejna nienaturalna kwestia. Czasami używają środków antykoncepcyjnych. Zabijają dzieci, aborcja. To również nie jest zbyt dobre. Te wszystkie czynności są grzeszne. To są grzeszne czynności, aby zabić dziecko w łonie matki. I przyjąć schronienie w aborcji. To wszystko są działania grzeszne. I dana osoba będzie musiała z tego powodu cierpieć.

Kobieta Reporter: Czy niepokoje społeczne w tym kraju spowodowane są, tym że ...

Prabhupada: Spowodowane są właśnie tymi czynami. Oni nie wiedzą o tym.

Kobieta reporter: A gdyby kobiety były podporządkowane mężczyznom, to rozwiązałoby wszystkie nasze problemy?

Prabhupada: Tak. Mężczyzna chce tego że kobieta powinna być podporządkowana, oraz jemu wierna. Wtedy jest gotowy do tego, aby przewodzić. Mentalność mężczyzny i kobiety jest inna. Więc jeśli kobieta zgadza się na pozostanie wierną i podporządkowaną mężczyźnie, wówczas życie rodzinne będzie spokojne.

Kobieta reporter: Dziękuję. Jest późno.

Telewizja Kamerzysta: Jeszcze jakieś pytania?

Kobieta reporter: Tak. Zadam jeszcze raz te same pytania, nie odpowiadaj.

Prabhupad: Hmm?

Nitai: Ma zamiar zadać te same pytania, ale nie ma potrzeby udzielania odpowiedzi. Oni po prostu chcą ją sfotografować. To jest dla telewizji, pokażą jak zadaje pytania. (przerwa)

 

Kobieta reporter: Co będziesz robić w Filadelfii?

Prabhupada: To samo. Mam tam moją świątynię. I tam będę uczyć ludzi według mojej filozofii.

Kobieta Reporter: Czy Filadelfia to twój ostatni przystanek w ...

Prabhupada: Nie, nie, będę podróżował po całych Stanach. Potem pojadę do Europy. Potem pojadę do Afryki. Mam swój program podróży na następne 4 miesiące. (przerwa)

 

Kobieta reporter: Jest jeszcze jedno pytanie, które mam zamiar się zapytać. Czy to jest herbata? Czy Ty pijesz herbatę?

Prabhupada: Nie, my nie pijemy herbaty. Nie pijemy herbaty, nie pijemy alkoholu. Nie palimy. To jest nasza ścieżka, nie uprawiamy seksu pozamałżeńskiego, nie jemy mięsa, nie zażywamy żadnych używek,  nie uprawiamy hazardu. Jeśli ktoś nie jest w związku małżeńskim, to nie ma seksu. I jeśli ktoś nie ma zamiaru spłodzić dziecka, to nie ma seksu. Nie dla przyjemności. To są nasze zasady.

Kobieta Reporter: Masz różne szkoły dla mężczyzn i kobiet, czy to prawda?

Prabhupada: Tak. Mężczyzna jest szkolony, aby stać się pierwszej klasy mężczyzną a kobieta jest uczona, aby stać się bardzo czystą i wierną żoną.

Kobieta reporter: Jest jeszcze jedno pytanie.

Prabhupada: Wtedy ich życie będzie bardzo udane. A małżeństwo jest obowiązkowe. Małżeństwo - obowiązkowo.

Kobieta reporter: Każdy powinien wejść w związek małżeński?

Prabhupada: Tak. Przynajmniej każda kobieta powinna mieć męża. Dlatego, zgodnie z koncepcją wedyjską, poligamia jest dozwolona.

Kobieta Reporter: Jest dozwolona?

Prabhupada: Tak. Ponieważ każda kobieta musi mieć męża. Ale nie każdy mężczyzna musi wejść w związek małżeński. Dlatego mężczyzna musi przyjąć więcej niż jedną żonę.

Kobieta reporter: Mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie, Mówisz, że kobiecy mózg jest mniejszy niż u mężczyzny.

Prabhupada: Kobiecy?

Nitai: Mózg kobiety jest mniejszy niż mózg mężczyzny.

Prabhupada: Tak, to jest fakt. W historii nie ma kobiety, która jest wielkim filozofem, wielkim matematykiem, wielkim naukowcem, wielkim pedagogiem. Nie znajdujemy. Oni wszyscy byli mężczyznami.

Kobieta reporter: A co z kobietami, które są przywódcami w takich krajach, jak na przykład Twój własny kraj?

Prabhupada: Cóż, według wedyjskiej koncepcji kobiecie nigdy nie jest oferowane stanowisko przywódcy. Doświadczenie pokazuje, że przywództwo kobiety nie zakończyło się sukcesem.

Kobieta Reporter: Czy uważasz, że przywództwo pani Gandhi nie było udane?

Prabhupada: Cóż, już  pojawiły się problemy. Istnieje wielu wielkich mężczyzn, którzy się nie zgadzają z nią, i ona musiała podjąć kryzysowe posunięcia. Więc ogólnie rzecz biorąc, kraj jest w tarapatach.

Kobieta reporter: A co z Panią Meir, prezydentem Izraela?

Prabhupada: Nie mówię o konkretnej kobiecie, ale według wedyjskiej cywilizacji, nigdy nie widzieliśmy w historii kobiety, która stała się liderem.

Kobieta reporter: Kobiety były liderami.

Prabhupada: One nie zostały wybrane. Kiedyś - rządy sprawowała monarchia a monarchowie byli wybrani przez radę doradczą składającą się z  mężczyzn pierwszej klasy. Oni nigdy nie wybrali żadnej kobiety, aby stała się liderem społeczeństwa.

Kobieta reporter: A co z kobietami, które są wybierane przez ludzi?

Prabhupada: Cóż, wybory demokratyczne ... Tak jak w wyborach ludzie zagłosowali na Nixona, a potem chcieliście aby podał się do dymisji. Więc tego rodzaju wybory nie mają żadnej wartości. Czasem wybieracie a czasami ściągacie w dół. Więc jaka jest wartość tych wyborów?

Kobieta Reporter: Więc lider nie powinien być wybrany.

Prabhupada: Wybrany, ale nie przez ogół społeczeństwa. Oni nie mają inteligencji. Czasami wybierają niewłaściwego człowieka i ponownie będą  starali się ściągnąć go w dół. Więc jaki jest sens takich wyborów? Dlatego, że ich wybory nie są świadome, są nie dojrzałe. Jeżeli wybory były dojrzałe i świadome, to nie byłoby potrzeby ściągania ich w dół - ponownie.

Kobieta reporter: Rozmawialiśmy z naukowcami, którzy twierdzą, że wielkość mózgu nie ma nic wspólnego z inteligencją. Wierzysz w to?

Prabhupada: Myślę, że naukowcy nie myślą w ten sposób. Trzymają mózg danego naukowca, aby go przestudiować. Trzymają serce konkretnego szlachetnego człowieka. Dlaczego starają się badać serce i mózg, jeśli to nie miałoby żadnego znaczenia?

Nitai: Czasami trzymają mózg wielkiego naukowca do badania, ponieważ uważają, że skoro jest tak inteligentny, to musi być coś, czego możemy się dowiedzieć poprzez badania nad jego mózgiem. Więc jeśli myślą  w ten sposób, to musi istnieć również różnica między mózgiem kobiety i mózgiem mężczyzny.

Kobieta reporter: Mówią, że jest różnica, ale to nie ma nic wspólnego z wielkością.

Nitai: To dlaczego oni zachowują do studiowania mózgi wielkich naukowców?

Kobieta reporter: Trzymają mózgi wielu ludzi do studiowania.

Nitai: Szczególnie wielkich naukowców, jeśli chcą zobaczyć, co sprawiło, że ten człowiek był aż tak inteligentny.

Kobieta Reporter: To nie koniecznie musi być prawda.

Prabhupada: To dlaczego oni badają ten mózg? Jaki jest cel studiowania mózgu jeśli nie ma pomiędzy nimi żadnej różnicy? Studiujesz różne mózgi. O ile nie czujesz, że istnieje różnica między tym mózgiem a tamtym, dlaczego je studiujesz. Jaki jest sens wykonywania badań?

Kobieta reporter: Aby znaleźć różnice między różnymi mężczyznami. To niekoniecznie oznacza różnice między mężczyznami i kobietami.

 Prabhupada: Nie mówię, mężczyzna czy kobieta. Ale mówię, że studiujesz różne mózgi, dlaczego? O ile nie uważasz, że istnieje jakaś różnica?

Kobieta reporter: Jest różnica.

Prabhupada: Tak. Więc jeśli jest różnica, to co jest złego w tym, jeśli istnieje różnica pomiędzy  budową mózgu mężczyzny i kobiety?

Kobieta reporter: Mówią, że nie ma.

Prabhupada: Oni mówią, to fakt, ale my musimy to sprawdzić. Jak tylko zaczniesz studiować budowę innego mózgu, to musisz wiedzieć, że jest różnica, w różnego rodzaju aktywności.

Kobieta Reporter: Innymi słowy, nie wierzysz w to, co mówią.

Prabhupada: To dlaczego studiujesz różne mózgi?

Kobieta reporter: Ja ich nie badam. Po prostu mówię ci, co mówią naukowcy.

Prabhupada: Tak, więc naukowcy, psychologowie ... kiedy byłem studentem psychologii to nasz profesor, wielki człowiek, dr W.S Urquhart, powiedział, że "Badając mózgi mężczyzny i kobiety, stwierdziliśmy więcej substancji znaleziono w mózgu mężczyzny, o sześćdziesiąt cztery uncje. "Być może zaprzeczysz. To jest stwierdzenie wielkiego psychologa. Można potrząsać głową, ale to są naukowe stwierdzenia wypowiedziane przez wielkiego psychologa. Możesz zanotować jego imię, dr W.S. Urquhart, profesor psychologii w Scottish Churches College w latach 1918-20.

Kobieta reporter: No tak, nic dziwnego. 1918-1920, to znaczy ... O.K. Teraz rozumiem,  o czym myślisz. Jednakże to było wiele wiele lat temu.

Prabhupada: A więc możesz dać jakiś dowód, że od tego czasu kobiety ... W 1920 roku ... Ona tego nie akceptuje?

Nitai: Nie chce tego zaakceptować. W jakiś sposób myślą, że mózg nie jest już taki mały. Wtedy był mniejszy teraz już nie jest.

Prabhupada: Ale gdzie jest dowód ...

Kobieta reporter: Nie wierzysz, że nastąpił postęp nauki od 1920 roku?

Nitai: Dobrze, więc jeśli mózg został ustalony jako o połowę mniejszy, to dlaczego powinien zmienić się teraz? Powinno się to zmienić?

Kobieta Reporter: Cóż, myślisz, że Rzymianie nie byli tak wysocy jak ludzie są dzisiaj?

Nitai: Nie, ale ... ale w ciągu pięćdziesięciu lat nie będzie żadnej zmiany w mózgu.

Kobieta reporter: Nie w 1900 roku. Dlaczego korzystasz z technologii, której używasz? Nie miałeś samochodów w tamtych czasach, ani tej telewizji. Wiele się zmieniło od 1920 roku.

Prabhupada: Więc jaka zmiana się pojawiła? Czy możesz podać jakiś dowód, że kobiecy mózg jest bardziej wydajny niż mężczyzny od tamtego czasu? Czy możesz podać jakieś dowody?

Kobieta reporter: Nie, to co ja chcę powiedzieć to, to że ...

Prabhupada: Czy możesz podać jakiś dowód, że kobieta stała się potężniejsza niż mężczyzna w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat?

Kobieta reporter: Tak.

Prabhupada: Cóż takiego? Daj mi jakiś cichy przykład.

Kobieta Reporter: To, że ona i ja nie byłybyśmy  tutaj, gdyby kobiety nie były mocniejsze niż sprzed pięćdziesięciu laty.

Harikesa: Teraz mówią głośniej. (śmiech)

Kobieta reporter: Od ciebie. Dziękuję Ci. (Kobieta wychodzi)

Harikesa: Naukowcy mają teorie, że mózg, że inteligencja mierzona jest przez fałdy na mózgu, fałdy, a nie wielkość.

Prabhupada: Nie wielkość, ale co jest dowodem na to, że mózg kobiety się powiększył? Gdzie jest dowód?

Harikesa: Myślą, że ponieważ ich ego urosło, to mózg również.

Prabhupada: Och, to było dobre. (śmiech). Bardzo dobre. (śmiech) Więc zezłościć się oznacza klęskę. Jeżeli dwie osoby dyskutują, to człowiek i jedna strona, się wścieknie, to znaczy, że został pokonany. Dlaczego ktoś powinien się zezłościć? Takie są argumenty, logika. Powinni kontynuować. A wściec się i odejść, to oznacza porażkę.

Harikesa: Stają się zdenerwowane, ponieważ nie mogą cię zdominować.

Prabhupada: Nie, to nie jest kwestia dominacji; jest to kwestia logiki. Jeśli nie zgadzasz się z logiką, to żaden argument cię nie przekona.

Uttamasloka: Śrila Prabhupada, jeśli ktoś się nie zgadza z logiką, to znaczy, że jest pod wpływem tamo-guny (siły ignorancji)?

Prabhupada: To znaczy, że jest zwierzęciem.

Gość: Pod wpływem kogo?

Uttamasloka: Tamo-guny.

Harikesa: To jest siła ignorancji.

Gość: Kto?

Harikesa: Siła ignorancji.

Prabhupada: Logika jest przeznaczona dla uczonego człowieka, a niewykształcony człowiek chce wymusić "Tak, musisz to zrobić." Z rewolwerem w dłoni: "Musisz to zrobić". A wykształcony człowiek, on dyskutuje na podstawie logiki. Taka jest różnica. (Przerwa) ... królowe Kryszny, one mówią w ten sposób, wpierw oświadczają się jako służki Kryszny. Czytaliście ten rozdział? Gdy była rozmowa między królową Kunti i królowymi Kryszny, królowe przedstawiły siebie jako służki Kryszny.

Harikesa: Mężczyźni stali się sługami kobiet.

Prabhupad: Hmm?

Harikesa: Ruch wyzwolenia kobiet odniósł sukces, ponieważ mężczyzna jest teraz sługą kobiety.

Prabhupada: Nie osiągnęli żadnego sukcesu. To próbowałem pokazać. To spowodowało katastrofę, ponieważ wszystkie kobiety stają się zależne od  darów opieki społecznej, a rząd musi wysoko podnosić podatki z tego powodu. Podatek jest płacony przez całe społeczeństwo, ale pieniądze będą wydawane dla jednej konkretnej osoby, a ja słyszałem, że rząd z tego powodu jest zakłopotany. Obecnie dyskutują nad słusznością tych darowizn.

Nitai: Tam jest wiele skandali.

Prabhupada: Jest teraz tak wiele skandali. Więc to są te problemy. Czemu? Mężczyzna zostawia kobietę bez opieki.

Brahmananda: Jedna statystyka oszacowała, że jest więcej ludzi w tym kraju otrzymujących pieniądze od opieki społecznej,  niż takich, którzy są zatrudnieni na stanowiskach poza rządem. Oznacza to, że rząd rzeczywiście wydaje na więcej ludzi niż ... (przerwa)

Prabhupada: Czy to nie jest problem dla rządu?

Nitai: Ogromny problem.

Harikesa: Podatki są bardzo wysokie. Wszyscy narzekają, że podatki są zbyt wysokie.

Prabhupada: Problem już istnieje i jeśli oni uważają, że nie ma problemu, to co można powiedzieć? W zgodzie z naturą, jeśli mąż troszczy się o żonę i dzieci, to problem ten został rozwiązany natychmiast. Ale mężczyzna wykorzystuje sytuacje. On po prostu odchodzi po tym jak kobieta zajdzie w ciążę. A kobieta jest zakłopotana i rząd jest zakłopotany.

Harikesa: A dziecko dorasta i wyrasta na przestępcę.

Prabhupada: Tak. Hipisi. To jest kolejny problem. Więc oni nie patrzą w przyszłość. Oni chcą tylko natychmiastowej korzyści. I jaki tego będzie efekt? To jest cywilizacja zwierzęca. Zwierzęta nie mogą zobaczyć tego co będzie w przyszłości. Dlatego musimy przyjąć porady od Kryszny. Tego, który zna przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Wszystko tam jest. My szerzymy tą wiedzę: "Weź poradę od Kryszny. Wtedy będziesz szczęśliwy. "To jest nasz program".

Satsvarupa: Prabhupada, jeśli mamy mówić takie rzeczy w telewizji i do gazet a ludzie się zezłoszczą, jeśli wszyscy ludzie będą wściekli, tak jak ona, to będzie nadal dobra propaganda dla nas?

Prabhupada: Nie, wtedy intonujemy Hare Kryszna. Nie robimy zakłóceń. Ale w Bhagavad Gicie wszystko jest omówione, ta varna-sankara i pierwszej klasy człowiek, drugiej klasy człowiek. Jeśli mamy pchać naprzód ten ruch Świadomości Kryszny, to musimy dyskutować. Ale jeśli im się to nie spodoba, to lepiej intonować Hare Kryszna i niczego nie dyskutować. Ale te tematy są omawiane. Jeśli nie chcesz słuchać z Bhagavad-gity, to chociaż wspólnie intonujmy Hare Kryszna. To wszystko. Ale te tematy są omówione w Bhagavad-gicie  o varna-sankara. I jeśli populacja typu varna-sankara, zostanie zwiększona, wówczas ten świat stanie się piekłem. Więc jeśli chcesz zwiększyć populację piekielnych ludzi, to nie dyskutuj. Ale jeśli uważasz, że jest to problem, to mamy o czym dyskutować.

Satsvarupa: Jako bramini, musimy mówić zgodnie z prawdą. Kiedy w Hong Kongu pytali Ciebie co myślałeś Guru Maharadż, powiedziałeś, że nie mogłeś się powstrzymać.

Prabhupada: Tak. Powiedziałem, że jest wielkim oszustwem. Co mogłem powiedzieć? A teraz zostało to już udowodnione (śmiech). Powiedziałem w mojej książce, Łatwa podróż na inne planety..., że ta wyprawa na Księżyc to dziecinada i to, też zostało już udowodnione. Teraz już nie mówią o wycieczkach na Księżyc, ponieważ kończą się one niepowodzeniem. Więc dziesięć lat temu lub więcej, powiedziałem, że to tylko dziecinada.

(koniec)

HDG A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada

Tłumaczenie: Aczarja Ratna das

http://krishna.org/women-in-society-a-television-interview-with-srila-prabhupada/

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Sztuka przetrwania
(13-12-2017 18:39:52)
 
Re: Polityka a ISKCON
(13-12-2017 17:13:56)
 
Re: Partia vedyjska
(13-12-2017 15:14:01)
 
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(10-12-2017 11:39:44)
 
Re: Bieżące komentarze
(10-12-2017 10:51:48)
 
Re: Ochrona krów
(07-12-2017 19:56:31)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project