Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
dodał: admin    opublikowano: 2017-12-02    przeczytano: 234
kategoria: Wykłady - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada
podkategoria: Polityka
 
Powrót >>>     
 
Współcześni przywódcy ludzkości są jak marionetki
 

Lecture on SB 1.10.3-4 -- Tehran, March 13, 1975

Idealny król jak Yudhiṣṭhira może zarządzać nie tylko danym królestwem, morzami, ale całą planetą. To jest ideał. (czyta): "Współczesne prawo angielskie pierworództwa, czy dziedziczenia przez pierworodnego było także obecne w czasach, gdy ziemią i morzami rządził Mahārāja Yudhiṣṭhira." To znaczy całą planetą, łącznie z morzami. (czyta): "W tamtych czasach król Hastināpury, teraz Nowego Delhi, był władcą świata, łącznie z morzami, aż do czasów Mahārāja Parīkṣita, wnuka Mahārāja Yudhiṣṭhira. Jego młodsi bracia byli ministrami i dowódcami, a między doskonale pobożnymi braćmi Króla była pełna współpraca. Mahārāja Yudhiṣṭhira był idealnym królem, reprezentantem Pana Śrī Kṛṣṇy..."

Król powinien być reprezentantem Kṛṣṇy. "...wybrany do rządzenia królestwem ziemskim i porównywany był do Króla Indry, władcy planet niebiańskich. Półbogowie tacy jak Indra, Candra, Sūrya, Varuṇa, Vāyu itd, są królami reprezentującymi różne planety we wszechświecie. Podobnie Mahārāja Yudhiṣṭhira był również jednym z nich, rządzącym królestwem ziemskim.

Mahārāja Yudhiṣṭhira nie był typowym, nieoświeconym przywódcą politycznym współczesnej demokracji. Mahārāja Yudhiṣṭhira był pouczony przez Bhīṣmadeva jak i nieomylnego Pana i dlatego perfekcyjnie posiadał pełną wiedzę o wszystkim.

Współcześnie wybierany przywódca kraju jest jak marionetka, ponieważ nie ma królewskiej mocy. Nawet jeśli jest oświecony, jak Mahārāja Yudhiṣṭhira, nie może zrobić niczego ze swej dobrej woli z powodu swej konstytucjonalnej pozycji. Dlatego na ziemi jest tyle państw kłócących się ze sobą z powodu ideologicznych różnic lub egoistycznych pobudek. Ale król jak Mahārāja Yudhiṣṭhira nie miał własnej ideologii. Wypełniał instrukcje nieomylnego Pana i reprezentanta Pana, oraz autoryzowanego przedstawiciela, Bhīṣmadeva.

Śāstry uczą nas, że należy podążać za wielkim autorytetem i nieomylnym Panem bez żadnych osobistych motywów i wytworzonej ideologii. Dlatego Mahārāja Yudhiṣṭhira mógł zarządzać całym światem i morzami, ponieważ zasady dotyczyły niezawodnie i powszechnie każdego.

Koncepcja zjednoczonego świata może zaistnieć tylko wtedy, jeśli podążamy za nieomylnym autorytetem. Niedoskonała ludzka istota nie może stworzyć ideologii akceptowanej przez każdego. Tylko ktoś doskonały i nieomylny może stworzyć program, dający się zastosować w każdym miejscu, który każdy może przestrzegać na całym świecie. Jest to osoba, która rządzi, a nie bezosobowy rząd. Jeśli osoba jest doskonała, rząd jest doskonały. Jeśli osoba jest głupcem, rząd jest rajem głupców. Takie jest prawo natury. Jest tyle historii o niedoskonałych królach czy władcach. Dlatego władca musi być wyszkolony, jak Mahārāja Yudhiṣṭhira, i musi posiadać w pełni autokratyczną moc, by rządzić światem.

Koncepcja jednego świata może się ziścić jedynie pod rządami doskonałego króla jak Mahārāja Yudhiṣṭhira. Świat był szczęśliwy w tamtych czasach, ponieważ istnieli królowie tacy jak Mahārāja Yudhiṣṭhira, którzy rządzili światem." Niech ten król podąża w ślady Mahārāja Yudhiṣṭhiry i pokaże przykład, jak monarchia może uczynić kraj doskonałym. Jest nauka w śāstrach i jeśli jej przestrzega, może to zrobić. Otrzymał władzę. Ponieważ był doskonałym królem, reprezentantem Kṛṣṇy, dlatego kāmaṁ vavarṣa parjanyaḥ (SB 1.10.4). Parjanyaḥ oznacza deszcz. Deszcz jest zasadniczy w zaspokajaniu potrzeb życia, deszcz. Dlatego Kṛṣṇa mówi w Bhagavad-gīcie, annād bhavanti bhūtāni parjanyād anna-sambhavaḥ (BG 3.14). Jeśli chcesz uszczęśliwić ludzi, zarówno ludzi jak i zwierzęta... Są również zwierzęta. One są...

Ci dranie u władzy, oni czasami robią pokaz korzyści dla ludzi, ale nie dla zwierząt. Dlaczego? Dlaczego taka niesprawiedliwość? Zwierzęta także urodziły się na tej ziemi. Są także żywymi istotami. Mogą być zwierzętami. Nie mają inteligencji. Ich inteligencja nie jest tak dobra, jak ludzka, ale czy to oznacza, że należy budować rzeźnie do ich zabijania? Czy to jest sprawiedliwość?

I nie tylko to, ale każdy, kto przychodzi do państwa, król powinien dać mu schronienie. Dlaczego rozróżniać? Każdy, kto przyjmuje schronienie, "Panie, chcę mieszkać w twoim kraju," musi dostać wszystkie udogodnienia. Dlaczego jest tak, "Nie, nie, nie możesz przyjść. Jesteś Amerykaninem. Jesteś Hindusem. Jesteś tym."? Nie. Jest tyle spraw. Jeśli ludzie przestrzegają zasady, wedyjskiej zasady, to idealny król będzie dobrym przywódcą.

I natura pomoże. Dlatego powiedziane jest, że za rządów Mahārāja Yudhiṣṭhira, kāmaṁ vavarṣa parjanyaḥ sarva-kāma-dughā mahī (SB 1.10.4). Mahī, ziemia. Wszystkie udogodnienia pochodzą z ziemi. To nie spada z nieba. Tak, spada, w postaci deszczu. Ale oni nie znają tej nauki, jak różne rzeczy pochodzą z ziemi dzięki różnym aranżacjom. W pewnych warunkach pada deszcz i gwiazdy mają wpływ. Potem tyle rzeczy jest produkowanych, wartościowe kamienie, perły. Oni nie wiedzą, jak te rzeczy powstają. Dlatego, jeśli król jest pobożny, by mu pomóc, natura również współpracuje. A jeśli rząd jest niepobożny, to natura nie będzie współpracować.

 

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
             
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Bramin
(15-12-2017 12:34:25)
 
Reinkarnacja
(15-12-2017 08:09:09)
 
Re: Sztuka przetrwania
(14-12-2017 23:15:19)
 
Re: Wedyjska Polska
(14-12-2017 21:14:18)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(14-12-2017 19:43:45)
 
Re: Polityka a ISKCON
(14-12-2017 18:36:13)
 
Re: Ochrona krów
(14-12-2017 12:45:09)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project